لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

شکایت یک آمریکایی ایرانی تبار از جمهوری اسلامی در دادگاهی در واشنگتن


گزارشی از سوزان کربتری در واشنگتن فری بیکن

یک شهروند دو تابعیتی ایرانی آمریکایی که حدود یک سال در شمال ایران زندانی شده بود در دادگاهی فدرال در شهر واشنگتن علیه حکومت ایران و شماری از مقام های ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که او آن ها را مسئول بازداشت و حبس ناعادلانه اش می داند، شکایت کرده است.

غلامرضا یا رضا شاهینی، زندانی پیشین در ایران، که با اسم رابین شناخته می شود ضمن ثبت قانونی شکایت خود رسما به شکنجه و رنجی که او می گوید بیش از یک سال در زندان امیرآباد گرگان متحمل شده، اعتراض کرده است.

در شکایت حقوقی شاهینی جزئیات مصیبت هایی که بر او گذشته از جمله بی خوابی، بازجویی، سلول انفرادی، ضرب و شتم شدید، سوء تغذیه و محرومیت از دسترسی به خدمات درمانی قید شده است.

پیشتر دو ایرانی آمریکایی دیگر شامل جیسون رضاییان، رئیس پیشین دفتر واشنگتن پست در تهران، علیه حکومت ایران شکایت های حقوقی را ثبت کرده بودند.

این شکایت که دهم ژوییه در دادگاهی در پایتخت آمریکا ثبت شده است، با توجه به این که شانسی برای استرداد مقام های ایرانی برای محاکمه در آمریکا وجود ندارد، گونه ای طراحی شده که موجب تشدید فشارهای بین المللی بر ایران شود.

جرمی ابراهیم، وکیل شاهینی، می گوید این شکایت علاوه بر تقاضای خسارت برای صدمات شخصی وارد شده، پرونده ای حقوقی علیه مقام های ایرانی مسئول گروگانگیری شهروندان کشورهای غربی به ثبت می رساند. صدور حکم قاضی به نفع شاهینی می تواند مبنایی برای تحریم های مضاعف بین المللی علیه ایران باشد.

ابراهیم گفت: «امید رابین این است که دیگر کشورها-گروگان ها و خانواده هایشان- به اقدام مشابهی دست بزنند و در یک تلاش گروهی فشار بر رژیم از هر زاویه ای وارد شود تا دولت ها از ایران برای گروگانگیری شهروندان شان حساب بکشند.»

شکایت بر مبنای «قانون خلافکاری و سازمان های فاسد» موسوم به «قانون ریکو» تنظیم شده است که دادستان ها معمولا در مورد پرونده های مافیا و کارتل های مواد مخدر از آن استفاده می کنند تا رهبران یک گروه از مجرمان را برای اقداماتی که دستور داده اند دیگران انجام بدهند، مسئول اعلام کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG