لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

سعید ملک پور فعال اینترنتی؛ ده سال زندان و وضعیت جسمی «بحرانی» | گفتگو با خواهر او


آقای ملک پور از سال ۱۳۸۷ زندانی است.
آقای ملک پور از سال ۱۳۸۷ زندانی است.

خواهر یک فعال اینترنتی که بیش از ده سال در ایران زندانی است، می گوید وضعیت جسمی او بحرانی است و باید هرچه زودتر آزاد شود.

«مریم ملک پور» خواهر «سعید ملک پور» به صدای آمریکا گفت: «ماندن سعید در زندان حتی برای یک روز هم عادلانه نیست. او در ۱۰ سال گذشته حتی یک روز هم به مرخصی نیامده است. حق او آزادی است و ما از دولت ایران تقاضای عفو داریم.»

سعید ملک پور ایرانی مقیم کانادا، ده سال پیش در سفر به ایران بازداشت شد. جمهوری اسلامی مدعی شد او متولی «سایت های مستهجن از جمله آویزون» بود و حتی اعترافاتی از او پخش کرد. همان زمان محمود علیزاده طباطبایی وکیل آقای ملک پور ضمن رد این ادعا گفت موکلش متخصص کامپیوتر است و از برنامه ای که نوشته بود بدون اطلاع او برای طراحی این سایت‌ها استفاده شد.

سعید ملک پور ابتدا به اعدام محکوم شد، اما بعد دادگاه حکم اعدام او را لغو کرد. با این حال او هنوز زندانی است.

مریم ملک‌پور، خواهر سعید ملک‌پور روز جمعه ۴ آبان به صدای آمریکا گفت، برادر او روز جمعه ۲۷ مهر بر اثر حمله قلبی از بهداری اوین به بیمارستان طالقانی تهران منتقل و نزدیک به چهار روز را در بخش قلب بیمارستان سپری می‌کند.

آقای ملک‌پور در تماس تلفنی که پس از بازگشت به زندان اوین با خانواده خود داشته است اعلام کرد که در این مدت او را با پابند و دستبند به تخت بیمارستان بسته بوده‌اند.

گفتگو با مریم ملک پور خواهر سعید ملک پور
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

مریم ملک‌پور همچنین از برخورد نامناسب و توهین‌آمیز مأموران در بیمارستان در طی روزهای بستری شدن سعید ملک پور خبر می دهد.

در سال‌های گذشته تعدادی از شهروندان ایرانی-کانادایی، همچون هما هودفر استاد دانشگاه کانادایی و مصطفی عزیزی به اتهام توهین به رهبر و تبلیغ علیه نظام بازداشت و روانه زندان شده‌ بودند.

خانم هودفر در اوایل مهر ۱۳۹۵ پس از ۱۱۲ روز بازداشت آزاد شده و مصطفی عزیزی نیز که به پنج سال زندان محکوم شده بود، پس از تحمل یک سال حبس، فروردین سال ۱۳۹۵ از زندان آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG