لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۵

قرار بازداشت «کامیل احمدی» پژوهشگر زندانی تمدید شد


کامیل احمدی، پژوهشگر علوم اجتماعی زندانی
کامیل احمدی، پژوهشگر علوم اجتماعی زندانی

همسر «کامیل احمدی» پژوهشگر علوم اجتماعی زندانی می‌گوید، با وجود به پایان رسیدن جلسات بازجویی‌، قرار بازداشت موقت همسرم برای یک ماه دیگر تمدید شده است.

«شفق رحمانی» همسر «کامیل احمدی» روز پنجشنبه ۲۱ شهریور در گفتگو با صدای آمریکا گفت، روز چهارشنبه ۲۰ شهریور با مراجعه به بازپرسی شعبه یک دادسرای شهید مقدسی اوین به او اعلام شده است که بازداشت موقت کامیل احمدی، این پژوهشگر علوم اجتماعی زندانی به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.

به گفته خانم رحمانی، این تمدید قرار بازداشت در حالی صورت می‌گیرد که به گفته آقای احمدی بازجویی‌های او به پایان رسیده است.

همسر این پژوهشگر علوم اجتماعی می‌گوید که روز یکشنبه ۱۷ شهریور کامیل احمدی برای اولین بار پس از بازداشت توانست به دستور و با هماهنگی بازپرس پرونده در دادسرای شهید مقدسی، در حضور ماموران همراه با همسر و فرزند خود به مدت ۵۰ دقیقه ملاقات حضوری داشته باشد.

شفق رحمانی به صدای آمریکا گفت که کامیل احمدی در طی این ملاقات اعلام کرده است چند روزی است بازجویی‌های او، که در خصوص کارهای پژوهشی این پژوهشگر زندانی بوده، به پایان رسیده و در حال حاضر به یک اتاق سه نفره منتقل شده است.

خانم رحمانی می‌گوید که بر اساس اطلاعات به دست آمده در حال حاضر کامیل احمدی در بند دو الف که متعلق به اطلاعات سپاه است نگهداری می‌شود.

کامیل احمدی شهروند ایرانی ـ بریتانیایی ساکن تهران است که سال گذشته به دلیل پژوهش‌ها و فعالیت‌هايش در حوزه آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر «جنسيت»، «کودکان» و «اقلیت‌ها» برنده جایزه ادبيات و علوم انسانى بنياد جهانى صلح در دانشگاه جرج واشنگتن شده بود.

یکی از آخرین پژوهش‎های کامیل احمدی تحت عنوان «داستان شهر ممنوعه» که در رابطه با جامعه دگرباشان ایرانی است به تازگی توسط انتشارات «مهری» در لندن منتشر شده است.

آقای احمدی به عنوان مردم شناس و پژوهشگر اخیرا با رسانه‌های ایران گفتگوهایی انجام داده بود و از جمله به ایسنا گفته بود که بر اساس پژوهش انجام شده حدود ۱۴ هزار زباله‌‌گرد غیررسمی در کشور وجود دارد و ۸۹ درصد زباله‌گرد‌ها «مهاجران غیرقانونی» هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG