لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

حقوق شهروندی | آرمان عبدالعالی بار دیگر برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد


آرمان عبدالعالی، کودک مجرم محکوم به اعدام
آرمان عبدالعالی، کودک مجرم محکوم به اعدام

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌های ایران حاکی از انتقال مجدد آرمان عبدالعالی، کودک مجرم محکوم به اعدام به سلول انفرادی، اعتصاب غذا شاکر بهروزی، زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه، انتشار اسناد تازه توسط گروه سایبری «هوشیاران وطن»، و رکوردشکنی موارد کودک‌همسری در ایران است.

  • انتقال مجدد آرمان عبدالعالی به سلول انفرادی برای اجرای حکم اعدام

سازمان حقوق بشر ایران بار دیگر از انتقال مجدد آرمان عبدالعالی، کودک‌مجرم محکوم به اعدام، به سلول انفرادی خبر داد و نوشت او روز یکشنبه ۳۰ آبان ‌ماه برای ششمین بار جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.


آقای عبدالعالی به اتهام ارتکاب قتل در سال ۱۳۹۲ و در سن ۱۷ سالگی، به اعدام محکوم شده است.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این نهاد حقوق بشری، انتقال مجدد این کودک‌مجرم به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام را «مصداق شکنجه« اعلام کرد و خواستار واکنش سریع جامعه جهانی شد. وی گفت: «جامعه جهانی نباید شکنجه و اعدام کودک-مجرمان در ایران را بر بتابد.»

سازمان حقوق بشر ایران همچنین به نقل از یک منبع مطلع افزوده است: «اجازه آخرین ملاقات به پدر و مادر آرمان عبدالعالی داده نشده است.»

  • کودک‌همسری در ایران رکورد شکست

خبرگزاری ایسنا به نقل از جدیدترین داده‌های مرکز آمار ایران، از ثبت رکورد کودک‌همسری و ازدواج بیش از ۹ هزار دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله در بهار سال جاری خبر داد و اعلام کرد، این ازدواج‌ها نسبت به سال پیش حدود ۳۲ درصد رشد کرده است.

بنا بر این گزارش آمار فصلی ازدواج برای این بازه سنی از دختران با توجه به آمارهای مشابه فصلی طی دو سال اخیر نیز، بالاترین تعداد را به خود اختصاص داده است.

در ادامه این گزارش آمده است که در بهار سال جاری، تولد ۲۹۳ کودک از مادران کمتر از ۱۵ سال و یک کودک از پدر کمتر از ۱۵ سال نیز به ثبت رسیده است. همچنین طی شش ماهه نخست ۱۴۰۰، به ترتیب شش استان سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، گلستان، کرمان و آذربایجان شرقی، بیشترین میزان تولد کودکان از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله را به خود اختصاص داده‌اند.

  • اعتصاب غذای یک زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» از اعتصاب غذای شاکر بهروزی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، در زندان مرکزی ارومیه خبر داد.

به گزارش «هه‌نگاو»، آقای بهروزی روز یکشنبه ۳۰ آبان در اعتراض به فشارهای اطلاعات سپاه بر خانواده مقتول جهت عدم رضایت، با تحصن مقابل دفتر نگهبانی و تحویل نامه اعتصاب خود، دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای بهروزی متهم به قتل یک عضو سپاه پاسداران به نام مامل محمدی است. «هه‌نگاو» پیشتر گزارش کرده بود که او تحت شکنجه به قتل اعتراف کرده، در جلسات دادگاه از حق داشتن وکیل محروم بوده، و دوازده نفر شهادت داده‌اند که شاکر بهروزی در زمان وقوع قتل در روستای محل سکونت خود بوده است.

  • گروه سایبری «هوشیاران وطن» اطلاعات جدیدی را از همکاری ماهان و نیروی قدس منتشر کرد

گروه سایبری هوشیاران وطن که مدعی است با حمله سایبری به شرکت هواپیمایی ماهان اطلاعات حساسی درباره همکاری این شرکت با نیروی قدس سپاه به دست آورده‌ است، می‌گوید بر اساس اطلاعات موجود نیروی قدس هر سال بین ۲۳ تا ۳۱ هزار نفر از افراد خود را با پروازهای غیرنظامی ماهان جابجا می‌کند.

این گروه سایبری می‌گوید، با محاسبه میانگین تعداد مسافران شرکت همره در پروازهای چارتر ماهان معلوم شده است که علاوه بر مسافرانی که در سامانه‌های رزرو و پذیرش ماهان به ثبت می‌رسند هر ماه حدود ۴۰۰ مسافر شرکت همره بدون وارد شدن اطلاعاتشان در سامانه‌های فرودگاهی، سوار پروازهای چارتر ماهان می‌شوند.

XS
SM
MD
LG