لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

عفو بين‌‌الملل خواهان آزادی فوری کامران قادری، بازرگان ایرانی-اتریشی از زندان شد


کامران قادری، بازرگان ایرانی –اتریشی زندانی در ایران
کامران قادری، بازرگان ایرانی –اتریشی زندانی در ایران

سازمان عفو بين الملل با انتشار یک فراخوان، خواهان اقدام فوری در خصوص آزادی «کامران قادری»، بازرگان ایرانی–اتریشی زندانی در ایران شد. این نهاد بین المللی می‌گوید وضعیت سلامت این زندانی نگران کننده است و او به مراقبت‌های پزشکی مستمر نیاز دارد.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، کامران قادری که در حال گذراندن محکومیت ۱۰ ساله خود در زندان اوین است، وضعیت سلامت مطلوبی ندارد و سلامت این زندانی از زمان دستگیری در دی ماه ۱۳۹۴ رو به وخامت گذاشته و برای معالجه تومور پای چپ، به مراقبت‌های پزشکی مستمر نیاز دارد.

این نهاد حقوق بشری با انتشار این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست که با نوشتن نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به وضعیت کامران قادری واکنش نشان دهند و خواهان لغو محکومیت این زندان سیاسی شوند و از این مقام قضائی بخواهند که آقای قادری بتواند از مراقبت‌های پزشکی تخصصی و مورد نیازش در بیمارستان مناسبی در بیرون از زندان برخوردار شود.

کامران قادری، بازرگان ایرانی - اتریشی، در تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۱۳۹۴ زمانی که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود در فرودگاه امام خمینی تهران به دست مأموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از مدتی در مرداد ماه ۱۳۹۵ به اتهام «همکاری با دول متخاصم علیه جمهوری اسلامی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این زندانی سیاسی پس از بازداشت تا فرودین ۱۳۹۵ اجازه برقراری تماس با خانواده خود را نداشته و در هفت ماه نخست بازداشت نیز از حق دسترسی به وکیل محروم بوده و تنها دو روز مانده به برگزاری محاکمه به او اجازهی ملاقات با یک وکیل داده شده است.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، این زندانی حتی از حق برخورداری از کمک‌های کنسولی نیز محروم شده است.

در حال حاضر علاوه بر کامران قادری، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، مایکل وایت، ژیو وانگ، ارس امیری، و نازنین زاغری رتکلیف - در ایران زندانی هستند. از سرنوشت رابرت لوینسون، دیگر شهروند آمریکایی که بیش از دوازده سال پیش در ایران ناپدید شد، نیز اطلاعی در دست نیست.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG