لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۷

دیدگاه| یک مرگ دیگر و نشان اختلاف حسن روحانی و مخالفان تندروی او


لادن ناصری و گلنار متولی در گزارشی در «پیتسبرگ پست گزت»

مرگ کاووس سید امامی، استاد دانشگاه ایرانی کانادایی، و ادامه بازداشت دست کم چهار فعال زیست محیطی در ایران به اختلافات میان حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، و مخالفان تندرو او دامن زده است.

تندروها در قوه قضاییه ایران می گویند چند نفر بازداشت شده اند که اطلاعات محرمانه از مراکز حساس به سرویس های اطلاعاتی آمریکا و اسراییل می فرستادند.

سردرگمی ها در این باره با بازداشت موقت کاوه مدنی، معاون رییس سازمان حفاظت از محیط زیست دولت روحانی، بیشتر شد.

تندروها از تصمیم روحانی به انتشار بودجه مراکز حساس حکومتی خشمگین شدند. بودجه ماجراجویی های نظامی و سازمان های محافظه کار مذهبی در این طرح افزایش یافته در حالی که رایانه های طبقات فقیر و متوسط کاسته شده است.

فرشاد قربانپور، تحلیلگر سیاسی نزدیک به دولت روحانی، می گوید: «من تا حالا شاهد چنین برخورد آشکاری میان دو جناح حکومت نبوده ام.»

حمیدرضا ترقی، تحلیلگر سیاسی تندرو، گفت: «آقای روحانی اصرار دارد توجه را از سیاست های شکست خورده اقتصادی اش منحرف کند. دولت اجازه ندارد سر هر چیز رفراندوم برگزار کند، این امر فقط در صورت بن بست میان قوای سه گانه مجاز است و این ها فقط مشاجره است.»

سعید لیلاز، اقتصاددان نزدیک به دولت، معتقد است: «کشور در بن بست قرار دارد. به نظرم مخالفان دولت و سپاه پاسداران محرک و مشوق تظاهرات ماه پیش بودند. فکر کنم مخالفان روحانی پس از این که رییس جمهور از عزم خود برای مهار قدرت و نفوذ بخش های غیر منتخب کشور شامل سپاه خبر داد، می خواهند چنگ و دندان نشان دهند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG