لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

۷ سال زندان و شلاق، مجازات دانشجوی روزنامه‌نگاری که در «گلستان هفتم» بود


«صادق قیصری» روزنامه‌نگار و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی که در بهمن ماه سال گذشته در جریان سرکوب دراویش در خیابان گلستان هفتم در پاسداران بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در مطبوعات و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شد.

او در تماس با خانواده خود از صدور این حکم توسط قاضی صلواتی خبر داده است.

آقای قیصری که در طول دادرسی امکان معرفی وکیل برای دفاع از خود را نداشته، گفته است از درویشان نیست و فقط برای تهیه گزارش به منطقه پاسداران رفته بود.

او همچنین در تماس با نزدیکانش اعلام کرده که بر اثر ضربات وارد شده به سر خود در زمان بازداشت، وضعیت جسمانی خوبی ندارد و چندین بار در خواب دچار حملات عصبی شده است.

به تازگی چهار زن درویش زندانی در زندان قرچک ورامین نیز به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» در مجموع به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

در ماه‌های گذشته اخبار نگران کننده‌ای از نقض حقوق دراویش زندانی منتشر شده که واکنش نهادهای بین‌المللی را به همراه داشته است. از جمله فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر روز ۲۶ اردیبهشت، با اشاره به محاکمه دراویش گنابادی بازداشت‌ شده همراه با «پنهان کاری»، این اقدام را «مضحکه‌ عدالت» و «نقض آشکار موازین بین‌المللی» خواند.

وزارت خارجه آمریکا نیز اسفند ماه سال گذشته ضمن محکوم کردن سرکوب دراویش گنابادی، به مرگ مشکوک یکی از این دراویش در بازداشتگاه واکنش نشان داد و آن را نگران کننده توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG