لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

یازده زندانی در اثر آتش‌سوزی در زندان شهرکرد کشته شدند


نمایی از ورودی زندان شهرکرد
نمایی از ورودی زندان شهرکرد

عبدالله موسوی رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری با تائید وقوع آتش‌سوزی در زندان شهرکرد در عصر روز دوشنبه گفت ۱۱ زندانی در اثر آن حادثه کشته شدند و گفت «مرگ آنها بر اثر خفگی بوده» است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی‌اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها نیز در پاسخ به این پرسش که آیا زندانیان زندان شهرکرد شورش کرده بودند یا خیر گفت «این امر در دست بررسی است.»

به گفته او بر اساس تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های زندان از لحظه وقوع آتش‌سوزی، «یک نفر به طور عمدی اقدام به ایجاد آتش در زندان کرده است.» وی در مورد هویت فرد متهم توضیح بیشتری نداد، اما در ادامه گفت «فرد مذکور زنده مانده و شناسایی شده است.» به نظر می‌رسد اشاره او به یکی از زندانیان باشد.

وبسایت سحام نیوز که اخبار منتقدان داخلی دولت را پوشش می‌دهد، شب گذشته در گزارشی از اعتراض گروهی از زندانیان زندان شهرکرد، که با آتش زدن وسایل خود همراه بود، خبر داد و نوشت رئیس زندان از عملیات گروه اعزامی آتش‌نشانی برای تخریب یک دیوار به قصد امدادرسانی جلوگیری کرد، که در نتیجه، دود زیاد ناشی از آتش‌سوزی باعث خفگی تعدادی از زندانیان شد.

به گزارش سحام نیوز رئیس زندان در مقابل اعتراض عده‌ای از کارکنان زندان به تصمیم وی مبنی بر جلوگیری از عملیات امدارسانی به افرادی که در حریق گرفتار شده بودند، گفت این امر امکان فرار زندانیان را فراهم می‌کرد.

این گزارش در ادامه می‌گوید این زندانیان در اعتراض به شرایط بد زندان – واقع در ۷ کیلومتری جاده اصلی شهرکرد به اصفهان – اعتصاب کرده بودند و رئیس زندان نیز به دلیل این اعتراض، اقدام به تنبیه برخی از زندانیان می‌کند.

به گزارش رسانه‌های ایران، ایت‌الله صادق آملی لاريجانی رئيس قوه قضائيه، با صدور حکمی ناصر سراج رئيس سازمان بازرسی کل کشور را مامور بررسی و رسيدگی به اين حادثه کرد.

XS
SM
MD
LG