لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

رحیم غلامی شاعر و نویسنده اهل اردبیل جهت اجرای حکم به زندان منتقل شد


رحیم غلامی شاعر و نویسنده آذربایجانی (ترک)
رحیم غلامی شاعر و نویسنده آذربایجانی (ترک)

رحیم غلامی، شاعر و نویسنده ساکن اردبیل، برای تحمل دوران محکومیت یک ساله خود به زندان مرکزی اردبیل منتقل شد.

یک منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت که رحیم غلامی، شاعر و نویسنده ترک زبان که پیش از این بابت اتهام «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران» به یک سال زندان محکوم شده بود، برای اجرای حکم به زندان مرکزی اردبیل منتقل شده است.

به گفته این منبع مطلع، رحیم غلامی روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور در پی مراجعه به اجرای احکام اردبیل، بازداشت و جهت اجرای حکم به زندان منتقل شده است.

این شاعر و نویسنده اهل اردبیل پیش از این اواسط خرداد ماه جهت ارائه دفاعیات خود بابت اتهامات «عضویت در تشکیلات گاماج»، «تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مطالب غیر واقع در جلسات و فضای مجازی» و «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران» به شعبه اول دادگاه عمومی و انقلاب اردبیل احضار شده بود که از بابت دو اتهام نخست تبرئه و بابت اتهام «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران» به زندان محکوم شد.

این منبع مطلع در گفتگو با صدای آمریکا گفت که حکم صادر شده از سوی دادگاه انقلاب عینا توسط شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان اردبیل تائید و دادنامه صادره در تاریخ ۱۶ شهریور به آقای غلامی ابلاغ شده است.

آقای غلامی در زمینه مخالفت با تبعیض و نقض حقوق اقلیت های قومی در ایران تلاش می‌کند و تاکنون بارها به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز بازداشت و زندانی شده است.

رحیم غلامی پیش از این نیز در سال ۱۳۸۷ از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل به پنج سال زندان و تبعید به همدان محکوم شد. این حکم در تجدید نظر به یک سال کاهش یافت. او پس از تحمل حبس در زندان اردبیل در مهرماه ۸۹ آزاد شد.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن فعالان حقوق اقلیت‌‌های قومی در ایران را محکوم کرده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG