لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

حمایت ایرانیان مقیم خارج از کشور از زندانیان سیاسی


حمایت ایرانیان مقیم خارج از کشور از زندانیان سیاسی
حمایت ایرانیان مقیم خارج از کشور از زندانیان سیاسی

با گذشت بیش از یک هفته از آغاز اعتصاب غذای ۱۲ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین و پیوستن ۶ نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر به این اعتصاب، روز شنبه ایرانیان مقیم خارج از ایران هم تجمعاتی در حمایت از زندانیان سیاسی اعتصاب کننده برگزار کردند.

کمپین اعتراض سبز که از گروهی از جوانان و دانشجویانی که عمدتا به تازگی از ایران مهاجرت کرده اند تشکیل شده، بانی اصلی برگزاری این تجمعات در بیش از ۲۵ شهر دنیا بود.

در واشنگتن دی سی به دعوت ۷ نفر از زندانیان سیاسی پیشین که اکنون ساکن این شهر هستند جمعی از ایرانیان مقابل دفتر سازمان ملل در پایتخت آمریکا گرد هم آمدند تا از خواست های زندانیان اعتصاب کننده حمایت کرده و از هاله سحابی و هدی صابر ۲ زندانی سیاسی که به تازگی جان باختند یادی کنند. مسئولان جمهوری اسلامی تاکید دارند که هاله سحابی و هدی صابر به مرگ طبیعی درگذشته اند.

جمعی از ایرانیان ساکن تورونتو کانادا هم تجمی در حمایت از ۱۸ زندانی سیاسی اعتصاب غذا کننده در زندان های اوین و رجایی شهر کرج برگزار کردند.

رم، کوالا لامپور، مونترال، هامبورگ، استکهلم، اسلو، پراگ، لندن و وین هم از دیگر شهرهای جهان بودند که روز شنبه شاهد تجمعات اعتراضی ایرانیان بودند.

خواست مشترک معترضان در تمامی تجمعات روز شنبه که در بیانیه پایانی آنان خوانده شد، شامل این موارد بود:

  • آزادی بدون قید و شرط تمام زندانیان سیاسی
  • معرفی و محاکمه ی آمران و عاملان شهادت هاله سحابی و رضا هدی صابر
  • رفع محدودیت ها و محرومیت های اعمال شده بر دگراندیشان ، فعالان سیاسی و مدنی و دانشجویان
  • رعایت همه جانبه منشور جهانی حقوق بشر در ایران
  • احقاق حقوق از دست رفته افراد در این سال ها

تجمع کنندگان از جامعه بین المللی و نهادهای حقوق بشری خواهان نظارت هرچه بیشتر بر رفتار حکومت ایران در مقابل مردم خویش و به ویژه رسیدگی سریع به مطالبات زندانیان سیاسی شدند.

XS
SM
MD
LG