لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

ایران در مطبوعات جهان


ایران در مطبوعات جهان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

آینده توافق احتمالی ایران و ۶ قدرت جهانی برسر برنامه هسته ای، مساله بازار نفت ایران، و شکاف و اختلاف در ایران در مساله هسته ای در روز نامه های انگلیسی زبان مورد بحث قرار گرفته است.

یک توافق بدِ خوب؟

یک توافق بدِ خوب؟ عنوان مقاله ای در روز نیویورک تایمز است به قلم تاماس فریدمن. مقاله با اشاره به امتیازهایی که آمریکا دربرنامه هسته ای به ایران داده می گوید شرط گذاری آیت الله خامنه ای برای ۶ قدرت بزرگ بدان سبب است که می داند باراک اوباما اهل جنگ نیست.

فریدمن درعین حال می افزاید تنها اوباما نیست که به ایران امتیاز می دهد، جورج بوش هم ۸ سال وقت داشت، مشکل هم از حالا کوچکتر بود اما چشمانش را بست. فریدمن می گوید اگر این توافق بتواند سر آغاز یک تحول در ایران شود باز بهتر از توسل به جنگی است که کسی پایانش را نمی داند. اما چنان توافقی به مراتب از جنگ افغانستان و عراق مهم تر است، زلزله ای است در خاورمیانه که دیگر کسی نمی تواند راه ابرقدرتی ایران در منطقه با خلاء قدرت را سد کند.

شکاف حامیان و مخالفان توافق

تاماس اردبرینک، در مقاله دیگری در نیویورک تایمز به وضعیت ایران بر سر برنامه هسته ای می پردازد و می نویسد یک طرف تندرو ها هستند و طرف دیگر مردم ایران که از این صحنه غایبند.

او می نویسد اگر توافقی صورت گیرد نخستین پیامد آن فاصله دارتر شدن شکاف میان آن دسته تندروهای حکومتی است که مخالف هر نوع توافقند و همچنان به انقلاب سال ۱۳۵۷ چسبیده اند و نمونه آنها حسین شریعتمداری مدیرمسوول روزنامه کیهان است، با مردمی که احساس می کنند از روند برنامه و مذاکرات کنار گذشته شده اند و خواهان تغییر هستند و روزنامه هایی مانند شرق تا اندازه ای آنها را نمایندگی می کنند.

نویسنده نیویورک تایمز می افزاید مردمی که به خاطر کنترل تندرو ها بر رسانه ها ی عمومی از بحث کنار گذاشته شده اند و چند مورد تمدید مذاکرات را هم شنیده اند، امیدهایشان به توافق از بین رفته و سیاست صبر و انتظار در پیش گرفته اند تا ببینند از مذاکرات جاری وین چه چیز بیرون آید.

سرمایه گذاری۱۰۰ میلیارد دلاری

ایران در انتظار سرمایه گذاری۱۰۰ میلیارد دلاری در صنعت نفت عنوان مقاله فینانشال تایمز چاپ لندن است. نجمه بزرگمهر، نویسنده مقاله، با اشاره به امکان توافق هسته ای و لغو تحریم ها می گوید ایران بازار نفت صادراتی اش را در اثر تحریم ها به عربستان سعودی و همسایگان عرب از دست داده است.

نویسنده می افزاید مهدی حسینی مشاور وزیر نفت ایران در حال تدوین متن قراردادهای نفتی جدید با شرکت های خارجی است که حسن روحانی امیدوار است در ماه های آینده تصویب و اعلام شود.

در پایان مقاله آمده است ایران می خواهد بازار نفتی جهانی خود را باز پس بگیرد هرچند چنان امری با توجه به اشباع بودن بازار های نفتی به روند کاهش قیمت ها کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG