لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۱

جابجائی ایران، سوریه و کره شمالی در فهرست سانسورچی ها


جابجائی ایران، سوریه و کره شمالی در فهرست سانسورچی ها
جابجائی ایران، سوریه و کره شمالی در فهرست سانسورچی ها

خبرگزاری فرانسه - نیویورک:

اریتره از کره شمالی به عنوان سانسور کننده ارشد در جهان پیشی گرفته است، و سوریه و ایران، در فهرستی جدید که کمیته حمایت از روزنامه نگاران امروز منتشر ساخت به ردیف های سوم و چهارم منتقل شده اند.

این گروه مدافع حقوق روزنامه نگاران، که مقر آن در نیویورک است، می گوید اریتره با ممنوع ساختن تمامی خبرگزاری های خارجی و کنترل بر تمامی جزئیات در گزارش های خبری رسانه های محلی از طریق وزارت اطلاعت خود، به ردیف اول در این فهرست صعود کرده است.

کره شمالی مرموز و مستبد، که سال گذشته در صدر فهرست بود، به توصیف کمیته حمایت از روزنامه نگاران "با پیدا شدن روزنه هائی کوچک"، نظیر افتتاح دفتر خبرگزاری آسوشتدپرس در پیونگ یانگ، پایتخت آن کشور، به ردیف دوم رفته است.

کمیته می گوید با اینحال خبرنگاران خارجی بندرت اجازه پیدا می کنند در باره برنامه اتمی پیونگ یانگ وارد جزئیات شوند، وساختار جدید قدرت پس از مرگ کیم یانگ ایل حکمران پیشین زیر سانسوری شدید قرار دارد.

سوریه محدودیت های خبری را از یک سال پیش که قیامی مردمی علیه بشار الاسد رئیس جمهوری شروع شد دائما افزایش داده است و بهمین جهت از ردیف نهم در فهرست سال ۲۰۰۶ کمیته حمایت از روزنامه نگاران به ردیف سوم در فهرست امسال صعود کرده است.

کمیته می گوید در این میان ایران "با استفاد از ترکیبی از تکنولوژی مدرن برای بستن وب سایت ها، و اعمال تاکتیک هائی خشن نظیر به زندان فرستادن انبوهی از روزنامه نگاران سعی می کند ضمن کنترل بر اطلاعات و اخبار، برنامه اتمی خود را تاریک و مبهم نگاه دارد".

گینه، ازبکستان، برمه، عربستان سعودی، کوبا و بلاروس به ترتیب پنج کشور دیگری هستند که در ردیف های پنجم تا دهم فهرست جای گرفته اند.

XS
SM
MD
LG