لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

روحانی: نمی توان باور انقلابی را به اجبار در دانشگاه به وجود آورد


رئیس جمهوری اسلامی ایران در دیدار با دانشگاهیان از نگاه امنیتی به دانشگاه و دانشجویان انتقاد کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران شامگاه سه شنبه شب اول تیر ماه در دیدار با جمعی از استادان دانشگاه با بیان این که دانشگاههای ایران در متن انقلاب حضور داشتند، گفت: "به هیچ وجه نباید به دانشگاه و دانشجو با عینک امنیتی نگریست."

آقای روحانی تاکید کرد که تلاش دولت او این است که محیط دانشگاه آزادتر و امن تر باشد. او افزود: "مهم است که دانشجو آزادانه به سمت انقلاب برود و آن را باور کند، مگر می‌شود باور را با اجبار بوجود آورد؟"

این سخنان سه روز پس از آن بیان شد که رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با اساتید دانشگاه تاکید کرد که دانشگاه و دانشجو باید همواره انقلابی باشد. آیت الله خامنه ای در آن دیدار تاکید کرده بود که مدیران ارشد وزارتخانه و رؤسا و اساتید باید همواره هدایت‌کننده فضای دانشگاه‌ها به سوی مبانی و اهداف انقلاب باشند تا دانشگاه جایی برای واگرایی از اهداف انقلاب نشود.

این در حالیست که رئیس جمهوری ایران در سخنان خود از نبود اعتماد به دانشگاهیان انتقاد کرد و گفت: "اگر ما دنبال استقلال کشور و در مقطع فعلی دنبال اجرای اقتصاد مقاومتی هستیم، بدون دانش و دانشگاه امکان‌پذیر نیست. چرا ما به دانشگاه اعتماد نمی‌کنیم بعد می‌خواهیم دانشگاه به ما اعتماد کند؟"

رئیس جمهوری ایران به انتخاب دولت خود با رای مردم اشاره کرد و گفت که رای و نظر مردم بر این است که محیط دانشگاه آزادتر باشد.

وضعیت دانشگاهها و مدیریت وزارت علوم از مسائل پرچالش دولت آقای روحانی بوده است. رئیس جمهوری ایران که ابتدا با دشواری برای گرفتن رای اعتماد وزرای پیشنهادی خود روبرو بود، سپس با استیضاح رضا فرجی دانا، وزیر علوم، توسط نمایندگان اصولگرا مواجه شد.

در مقطع دیگری نیز برگزاری کنسرت و اردوی مختلط در دانشگاهها اعتراض رهبر جمهوری اسلامی را برانگیخت و آقای روحانی را بر آن داشت تا دستور لغو این برنامه ها را صادر کند.

XS
SM
MD
LG