لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۶

روحانی: توافق جامع آزمونی برای برداشتن دیوار بی‌اعتمادی است


روحانی: توافق جامع آزمونی برای برداشتن دیوار بی‌اعتمادی است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:10:41 0:00

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اجرای توافق جامع هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی را آغاز یک آزمون برای برداشتن دیوار بی‌اعتمادی دانست.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، روز سه‌شنبه پس از اعلام توافق هسته‌ای در وین، در سخنانی در تلویزیون دولتی ایران گفت که توافق امروز بر مبنای دقت و نظارت کامل اجرا می‌شود، نه بر اساس اعتماد.

آقای روحانی، گفت: «این توافق یک توافق دوطرفه است. ما یک بار توافق را محک زدیم آن هم در توافق موقت ‍ژنو بود و بر آن مبنا در زمینه توافق نهایی گام نهادیم. امروز اجرای توافق دوطرفه است. اگر آنها به این توافق پایبند باشند؛ ما البته به توافق پایبندیم.»

رئیس جمهوی ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما همواره تاکید کردیم این مذاکرات برد - باخت نخواهد بود؛ هر مذاکره‌ای اگر به صورت برد - باخت باشد، پایدار نخواهد ماند؛ مذاکره و توافقی می تواند پایدار باشد که برای دو طرف حالت برد - برد داشته باشد.»

به گفته او، ایران برای حضور در مذاکرات هسته‌ای چهار هدف دنبال می‌کرد: ادامه دادن فناوری هسته‌ای در ایران، لغو تحریم‌ها، لغو قطعنامه‌های شورای امنیت، خروج پرونده هسته‌ای ایران از فصل هفتم منشور ملل متحد و از شورای امنیت.

حسن روحانی سپس توضیح داد که ایران در پایان مذاکرات هسته‌ای، به این اهداف خود رسیده است. رئیس جمهوری ایران در ابتدای سخنرانی خود، در توصیف رسیدن به توافق هسته‌ای با قدرتهای جهانی گفت: «اینصفحه جدید بر این مبنا آغاز می‌شود که راه حل معضلات در جهان مسیر کوتاه تر و کم هزینه‌تر هم دارد.»

مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، با تیم جدیدی از سوی ایران دنبال شد و سرانجام پس از حدود ۲۳ ماه گفت و گو، سه شنبه ۲۳ تیر به توافق جامع هسته ای منجر شد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی ایران روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران، دستیابی به متن کامل توافق نهایی هسته‌ای میان ایران و ۵+۱ را اعلام کردند.

XS
SM
MD
LG