لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۸

رهبر جمهوری اسلامی ضمنی به روحانی درباره ایجاد فضای دوره بنی‌صدر هشدار داد


رهبر جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی هشدار گونه در حضور حسن روحانی، با انتقاد از «تفسیرهای غلط از رای مردم» و «تلاش برای تقسیم کردن مردم» این اقدامات را به رفتار نخستین رئیس جمهوری ایران، ابوالحسن بنی صدر تشبیه کرد.

آیت الله علی خامنه‌ای دوشنبه شب ۲۲ خرداد در دیدار با مسئولان عالیرتبه نظام رای مردم در انتخابات را «ابراز اعتماد به نظام اسلامی» و از کسانی که به گفته او «با تفسیرهای غلط به دنبال تقسیم کردن مردم هستند»، انتقاد کرد.

او با بیان اینکه «نباید با بگومگوها و تقسیم کردن مردم، کار بزرگ ملت در انتخابات را خراب و ضایع کرد» فضای دو قطبی را تجربه ای خطرناک دانست و گفت: «در سال ۵۹، رئیس جمهور وقت جامعه را دو قطبی، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد که نباید این تجربه تکرار شود.»

این سخنان آقای خامنه‌ای در حالیست که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در روزهای اخیر با اشاره به انتخاب دوباره خود، رای مردم را رای به یک تفکر و رد تفکر مقابل آن دانسته و از دستگاه‌های دیگر خواسته بود که به مطالبات کسانی که به او رای دادند، احترام بگذارند. این سخنان آقای روحانی انتقاداتی را به ویژه از سوی مقامات قوه قضائیه در پی داشت.

ابوالحسن بنی صدر، تنها رئیس جمهوری ایران است که با رای عدم کفایت مجلس روبرو شد و عزل شد؛ از این رو مقایسه رئیس جمهوری منتخب با آقای بنی صدر و حوادث زمان او از سوی آیت الله خامنه ای بی سابقه بود.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنان روز دوشنبه خود همچنین به حوادث سال ۸۸ اشاره کرد و گفت که در آن حوادث عده‌ای در خیابانها به صراحت علیه اساس انقلاب و باورهای دینی شعار دادند و چون با آنها مرزبندی و فاصله گذاری نشد مشکلات ادامه یافت.

او البته تاکید کرد: «مشی همیشگی بنده این بوده و هست که از همه دولت‌هایی که بر سر کارند، حمایت می‌کنم و بعد از این نیز همین‌گونه خواهد بود.»

تداوم کشمکش بر سر سند ۲۰۳۰

طی روزهای اخیر آیت الله خامنه‌ای در مواردی به ویژه درباره اجرای سند آموزشی ۲۰۳۰ به انتقاد از حسن روحانی پرداخت و آقای روحانی نیز در صدد پاسخگویی برآمد.

رهبر جمهوری اسلامی هفته گذشته بار دیگر از اجرای سند ۲۰۳۰ توسط دستگاههای آموزشی دولت انتقاد کرد و گفت که بر خلاف گفته برخی، گزارشهایی که درباره این سند گرفته درست بوده است. آقای روحانی پیشتر گفته بود که گزارش‌هایی که به رهبری در این مورد داده‌اند غلط بوده است.

پس از این انتقادات آیت الله خامنه‌ای، حسن روحانی اسنادی در اینستاگرام خود منتشر کرد که نشان می‌داد اجرای سند آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو توسطدولت به اطلاع رهبر جمهوری اسلامی، مجلس و دستگاه قضایی رسیده بود.

آقای خامنه‌ای در انتقادات پیشین خود گفته بود که دولت سند ۲۰۳۰ را بی سر و صدا به اجرا گذاشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG