لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

موج انتقاد از سخنان روحانی در اولین حضور در یک گفتگوی خبری بعد از اعتراضات


سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران که اولین گفت و گوی زنده خبری او بعد از اعتراضات اوایل دیماه بود، واکنش های انتقادی بسیاری در فضای مجازی برانگیخت.

در حالیکه دو هفته پس از اعتراض‌های گسترده خیابانی در ایران و حوادث پس از آن، انتظارها از آقای روحانی برای یک گفت و گوی متفاوت و صریح تلویزیونی بالا گرفته بود، موج انتقادها در فضای مجازی نشان داد که پاسخ‌های حسن روحانی این انتظارها را برآورده نکرد.

رئیس جمهوری ایران درباره مشکلات اقتصادی و نرخ ارز اعلام کرد که کشور مشکل تامین ارز ندارد، درباره ریزگردها اعلام کرد که درختکاری می شود و مشکل حل خواهد شد، درباره آلودگی هوا اعلام کرد که کامیون ها باید نوسازی شده و گازوئیل باید استاندارد شود، و در مورد بسیاری از مشکلات که موجب اعتراض مردم در دی ماه گذشته شده بود، از اقداماتی سخن گفت که باید در آینده انجام شود.

این در حالیست که در هفته های اخیر در پی موج اعتراض های شهروندان در دهها شهر ایران و سرکوب این اعتراض ها، انتظار می‌رفت بخش زیادی گفت و گو به این موضوع، ریشه‌های آن و نقض حقوق شهروندی معترضان اختصاص یابد.

ایالات متحده آمریکا و نهادهای حقوق بشری بعد از این اعتراضات از مقامات ایران خواسته بودند که به مطالبات مردم توجه کنند.

همچنین مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در یک گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا حمایت کامل ایالات متحده از مردم معترض را مورد تاکید قرار داده بود.

انتقاد به سخنان حسن روحانی در حالی که هنوز این مصاحبه در حال پخش از تلویزیون دولتی ایران بود، آغاز شد. برخی از کاربران شبکه‌های مجازی نوشتند که آقای روحانی در سخنانش چنان از آرامش سخن گفت که گویی در مورد کشوری مثل سوئیس سخن می‌گوید نه ایران.

برخی دیگر از کابران نوشتند که وقتی آقای روحانی می‌گوید این کارها باید انجام شود، گویی فرد دیگری در انتخابات رای آورده و باید وظایف دولت را انجام دهد.

در پی ناآرامی ها و اعتراض های اخیر، برخی از حامیان رئیس جمهوری از او خواستند که با صراحت با مردم سخن بگوید، مشکلات پیش روی دولت را مطرح کند و برنامه آینده خود برای حل مشکلات را اعلام کند. اما به نظر می رسد حتی تغییر مجری گفت و گوی زنده خبری نیز نتوانست شکلی و محتوایی متفاوت و صریح به آن بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG