لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۶

استراتفور: لغو سفر روحانی به اتریش می تواند به جدال سیاسی داخل ایران مرتبط باشد


برخی می گویند تظاهرات مخالفان حکومت ایران در وین موجب لغو سفر روحانی شد؛ اما چنین تظاهراتی در گذشته مانعی برای سفرهای او نبود.
برخی می گویند تظاهرات مخالفان حکومت ایران در وین موجب لغو سفر روحانی شد؛ اما چنین تظاهراتی در گذشته مانعی برای سفرهای او نبود.

مؤسسه تحقیقاتی استراتفور به لغو سفر از پیش تعیین شده رئیس جمهوری ایران به اتریش پرداخته و می‌گوید دلیل این امر می‌تواند به تشدید جدال سیاسی در داخل ایران مرتبط باشد و حتی از "تهدید امنیتی" علیه حسن روحانی می گوید.

سفر رسمی دو روزه حسن روحانی به اتریش قرار بود از روز یازدهم فروردین ماه آغاز شود، اما در آخرین ساعات پیش از ترک تهران، خبرگزاری دولتی ایرنا روز سه‌شنبه از لغو این سفر به "دلایل امنیتی" خبر داد و نوشت "در زمان مناسب" انجام خواهد شد.

این اولین بار است که بحث درباره لغو سفر روحانی به مسایل داخل ایران ربط داده می شود. پیشتر یک مقام دفتر ریاست جمهوری اتریش از مخالفت دولت روحانی با تجمع مخالفان جمهوری اسلامی ایران در اتریش به عنوان دلیل لغو سفر او یاد کرده بود اما موسسه استراتفور می گوید مساله تنش های داخلی در لغو این سفر بی تاثیر نبوده است.

مؤسسه تحقیقاتی استراتفور در آخرین بولتن پژوهشی خود درباره تحولات جهانی در یک هفته اخیر، تحت عنوان "تحولات عجیب در ایران" می‌نویسد: یک چیزی در ایران جور در نمی‌آید. هفته گذشته شاهد دو پیام متفاوت از سوی حسن روحانی رئیس جمهوری و آیت‌اﻟله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران به مناسب نوروز بودیم.

آیت‌اﻟله خامنه‌ای در سخنان خود تلاش کرد آنچه در اولویت دستور کار دولت روحانی برای آزادسازی اقتصاد ایران قرار گرفته را کم‌اهمیت جلوه دهد و به جای آن بر روی آنچه او "اقتصاد مقاومتی" می‌خواند، تاکید کرد.

تحلیلگران استراتفور می گویند جدال سیاسی در ایران تا آن حد تشدید شده که پیش از آخرین ساعت سفر رئیس جمهوری ایران، جان حسن روحانی مورد تهدید قرار گرفته است.

این از وجود دودستگی در صحنه سیاست داخلی ایران حکایت دارد، و مادامی که نزدیک شدن تهران به غرب ادامه دارد، این شکاف سیاسی نیز ادامه خواهد داشت.

جناح تندرو، از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در تلاش است شکست خود در انتخابات اسفند را با تقویت قدرت از طرق دیگر (مانند آزمایش‌های موشکی بالیستیک و امثال آن) جبران کند. آنها آگاهی کامل دارند که چنین اقدام‌هایی، فضای پیش آمده برای سرمایه‌گذاری خارجی در ایران، پس از اجرای توافق جامع اتمی، را تحت الشعاع خواهد داد.

رهبر جمهوری اسلامی هفته گذشته اظهار نظر دیگری کرد که نشانه دیگری از وجود این انشقاق سیاسی در سطوح بالای سیاسی ایران است؛ وی از مقام‌هایی انتقاد کرد که معتقدند دیپلماسی به نوعی توانایی‌های نظامی ایران را تحت الشعاع قرار داده است.

به عقیده تحلیلگران استراتفور، دیگر موردی که از عمق شکاف حکایت دارد، لغو سفر حسن روحانی به عراق و اتریش بود. رئیس جمهوری ایران سفر به بغداد را به دلیل وجود نگرانی‌های امنیتی لغو کرد. این شاید قابل درک باشد؛ زیرا تظاهرات ضددولتی در بغداد همچنان در جریان بود.

اما در دقایق آخر، سفر به وین نیز لغو شد. در حالی که حدود ۱۰۰ نفر از تجار ایرانی قبلا خود را به اتریش رسانده بودند تا در نشستی مشترک با حضور بخش خصوصی اتریش و مقام‌های ایرانی شرکت کنند. اما دلیل لغو این سفر نیز "دلایل امنیتی" اعلام شد.

برخی رسانه‌ها گمانه زنی کرده‌اند که به دنبال رد تقاضای تهران از سوی مقام‌های اتریشی برای جلوگیری از تظاهرات مخالفان جمهوری اسلامی در وین همزمان با سفر روحانی، وی تصمیم به لغو سفر گرفته است. اما چنین تظاهراتی در گذشته مانعی برای سفر روحانی به کشورهای غربی نشده بود.

تحلیلگران استراتفور با اشاره به اخبار تایید نشده‌ای مبنی بر این که روحانی در آستانه آماده شدن برای ورود به هواپیما به دلیل تهدید امنیتی مجبور به لغو سفر شد، می گویند در صورت صحت این اخبار و این که جدال سیاسی در ایران تا آن حد تشدید شده که جان او مورد تهدید قرار گرفته، آنگاه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ ایران باید بسیار جالب تر از انتخابات قبل باشد.

مؤسسه آمریکایی استراتفور، با انتشار گزارش‌های تحلیلی درباره آخرین تحولات جهانی در حوزه‌های مختلف، در مورد مسائل بین‌المللی و تهدیدهای امنیتی پیش روی جهان، برای نهادهای دولتی و خصوصی، پیش‌بینی‌های راهبردی ارائه می‌کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG