لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۳

گسترش فیلم های پورنو در ایران


گسترش فیلم های پورنو در ایران
گسترش فیلم های پورنو در ایران

سردار حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: پلیس پایتخت موفق به کشف سه میلیون سی دی مستهجن شده است.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ همچنین افزود: در این ارتباط ۱۸۰ نفر در جریان پلمب ۹۰ مرکز تهیه و توزیع این فیلمها بازداشت شده اند.

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ این شبکه های اقتصاد زیرزمینی توزیع و تکثیر این گونه فیلم ها را وابسته به دشمنان خارجی دانست.

هرچند فرمانده نیروی انتظامی شمار تولیدات ماهیانه شرکتهای توزیع و تکثیر فیلم های پورنو در تهران را اعلام نکرد؛ اما بنا به برآورد یک مرکز تحقیقات اجتماعی وابسته به حاکمیت، میزان تولیدات سالیانه این گونه فیلم ها که به دست مصرف کنندگان می رسد بیش از سی میلیون نسخه است.

توزیع پستی فیلم های پورنوگرافیک در آذربایجان شرقی

صمد فرامرزی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی نیز از ارسال سی دی فیلم های مستهجن و غیراخلاقی از طریق پست به خانه ها در این استان خبر داد و افزود شماری از افراد فعال در شبکه زیرزمینی تولید، تکثیر و توزیع فیلم های پورنو در این استان دستگیر شده اند.

صمد فرامرزی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی نیز همچون فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ دشمنان خارجی را عامل این پدیده اعلام کرد.

بنا به مستندات سریال تلویزیونی «شوک» که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، سایت های اینترنتی پورنو فارسی که با انبوه بیشمار مراجعه کنندگان روبرو هستند در داخل کشور فعالیت می کنند.

چندی پیش نیز قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد فردی به نام سعید ملک پور را در تهران دستگیر و به جرم راه اندازی و مدیریت یک سایت مستهجن به اعدام محکوم کرده است.

تولید و تکثیر و توزیع فیلم های غیراخلاقی در سایر استان ها کمابیش همانند وضعیت تهران بزرگ است که تنها در یک مورد پلیس موفق به کشف سه میلیون نسخه از این گونه فیلم ها شده است.

غارت فرهنگی؟

در ریشه یابی از این معضل فرهنگی که طی یکسال گذشته دامنه ای رو به گسترش یافته است، سایت «حوزه نت» وابسته به حوزه تبلیغات اسلامی از قول رهبر جمهوری اسلامی آورده است: «دشمن از راه اشاعه فرهنگ غلط، فساد و فحشا سعی می‏كند جوان‏های ما را از دست ما بگيرد، كاری كه از لحاظ فرهنگی دشمن مي‏كند، نه تنها يك تهاجم فرهنگی بلكه بايد گفت يك شبيخون فرهنگی، يك غارت فرهنگی و يك قتل عام فرهنگی است!»

اما یک جامعه شناس در این زمینه می گوید: «پدیده فیلم های غیراخلاقی و پورنو، مسئله ای جهانی ست و دولت ها همه راه های شناسایی ریشه های این گرایش و همچنین راه های مقابله با کاهش این معضل تلاش می کنند. بعنوان نمونه اقدام دولت آمریکا برای فیلترینگ این سایت ها در کامپیوترهای مدارس و کتابخانه های عمومی و مقابله شدید با سوءاستفاده جنسی از کودکان و مبارزه با فحشا در جامعه است؛ اما بی گمان کنترل این بیماری درمان ناپذیر خشونت دولتی نیست.»

سرکوب نتیجه داد: گسترش فیلم های پورنو در جامعه

یک کارشناس آسیب های اجتماعی نیز نوشته است هرگاه خشونت و سرکوب سراسری شود، آسیب های اجتماعی نیز فراگیر می شود. برای نمونه سرکوبهای سیاسی و اجتماعی دهه شصت بویژه سال ۶۷ زمینه ساز گسترش کتابهای عرفانی کارلوس کاستندا شد که واکنشی سالم از سوی جامعه به آن اختناق بود؛ اما خشونت دولتی علیه جوانان در جریان رویدادهای پس از نتایج انتخابات ۸۸ در زمانه رواج اینترنت، واکنش سالمی در جامعه بویژه جوانان در پی نداشته که رواج فیلم های پورنو و خشونت های فردی علیه زنان نمونه ای آشکار از آن است.

اما سایت «صراط» وابسته به جناح های تندرو حاکمیت در گزارشی می گوید دامنه گسترش فیلم های پورنو حتا به خوابگاه های دانشجویی تهران نیز کشیده شده است. این سایت در این گزارش می نویسد: «در خوابگاه‌ها به دليل وجود اينترنت‌های پرسرعت دانلود فيلم‌های غيراخلاقی و عكس‌های مبتذل و تبادل مواد مخدر و سی دی هایی با مضمون‌های غيراخلاقی گسترش يافته است.»

این سایت بی آن که از توطئه آمریکا و اسراییل در این زمینه خبر دهد از درآمدزایی برای برخی از دانشجویان خبر داده و می افزاید: «در برخی از اين خوابگاه‌ها به ويژه خوابگاه‌های دختران همجنس بازی و برهنه شدن دختران در محوطه خوابگاه به وفور مشاهده شده است.»

بنا به گزارش سایت «صراط» گسترش اقبال به سایت های غیراخلاقی طی یکسال اخیر بی سابقه بوده است.

سایت رجانیوز وابسته به دولت احمدی نژاد نیز در پایان گزارشی پیرامون فروش فیلم های غیراخلاقی در تبریز آورده است: «به اعتقاد کارشناسان طی سالهای گذشته پدیده های مختلفی در حوزه آسیبهای اجتماعی بروز و ظهور کرده که نشاط و شادابی جامعه را تحت تاثیر قرار داده است.»

یکی از جامعه شناسان شهری در سایت خود گفته است گزارش کارشناسانه پیامدهای زیانبار اختناق و سرکوب پس از انتخابات بر روی جوانان، از جمله گسترش توجه به فیلم های پورنو توسط یک نهاد دولتی برای مقامات ارشد نظام تهیه و ارسال شده است.

یکی از روانشناسان اجتماعی در این باره گفته است: موضوع گسترش فیلم های غیراخلاقی مشکلی بیشتر داخلی و واکنشی به سختگیری های شدید دولت در حوزه رفتارهای فردی و آزادی های اجتماعی جوانان است. متاسفانه دولت برخلاف آنچه خود می پندارد نه تنها روانشناس خوبی نیست؛ بلکه اصولا نمی تواند روانشناس و مربی باشد که به تدوین الگوهای رفتاری برای جوانان می پردازد.

XS
SM
MD
LG