لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

کاهش آمار تولد در بهار امسال| جمعیت ایران به ۸۳ میلیون نفر رسید


براساس آمارهای رسمی اعلام شده، میزان تولد در ایران طی سه ماهه نخست امسال کاهش یافته و جمعیت ایران به ۸۳ میلیون نفر رسیده است.

جواد محمودی، رئیس کمیته سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی در یک برنامه تلویزیونی، گفت که میزان تولد در سه‌ماه نخست امسال نسبت‌به سال گذشته حدود ۱۳درصد کاهش یافته و به ۲۹۹هزار تولد دربهار امسال رسیده است که این میزان کاهش در سه‌دهه اخیر بی‌سابقه است.

همچنین علی‌اکبر محزونی، مدیرکل دفتر جمعیت مرکز آمار ایران هم اعلام کرد که جمعیت ایران امسال به ۸۳ میلیون‌ نفر رسیده و نرخ رشد جمعیت ۱.۲۴درصد و رشد جمعیت سال‌مند ۳.۶۲درصد است.

بنا به گفته این مقام دولتی تا پیش‌از سال ۱۳۷۵ عمده جمعیت یعنی بیش‌از ۴۰درصد زیر ۱۵سال بودند و از سال ۱۳۷۵تا ۹۰ در فاز جوانی جمعیت بودیم ولی از سال ۹۰ به‌بعد ایران به فاز میان‌سالی وارد شده است.

در سال‌های گذشته، دولت ایران برنامه بسیار موثر کنترل خانواده را که از طریق آن مردم به مشاوره رایگان، راه های جلوگیری از بارداری و حتی وازکتومی دسترسی داشتند به تعلیق درآورد.

ایران در سال‌های اخیر با بحران اقتصادی و تحریم و حتی موضوعات زیست محیطی همچون کم‌آبی روبروست اما در مقابل آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها خواستار افزایش جمعیت در ایران شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG