لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۱

کوشش ایران در درمان ناباروری


بیش از ۷۰ مرکز درمان ناباروری در ایران، با روشهای جدید پزشکی و استفاده از ابراز مجهز، در جهت افزایش جمعیت می کوشد.

به رغم توجه غرب به برنامه بحث انگیز هسته ای ایران و تمرکز عمده جهان بر آن، توجه به رشد جمعیت در آن کشور که طی سال های اخیر بسیار کمتر از گذشته شده، ظرف سال اخیر افزایش یافته است و ایران نه تنها مراکزی مجهز برای درمان نازایی برای شهروندان خود دارد، بلکه بیش از ۷۰ کلینیک در سطح کشور دارد که سبب شده آن کشور با این مراکز مجهز پزشکی برای درمان ناباروری، مکانی مناسب برای مراجعه زوج ها و به ویژه زنان نابارور مسلمان خاورمیانه باشند، فارغ از آن که سنی باشند یا شیعه.

نخستین کلینیک مبارزه با ناباروری در ایران بیش از دو دهه پیش در یزد گشایش یافت، اما اکنون در نقاط گوناگون ایران بیش از ۷۰ مرکز درمان ناباروری که با روش های جدید پزشکی و استفاده از ابراز مجهز با هدف افزایش جمعیت می کوشد، فعال است و به رغم هزینه بالایی که درمان ناباروری دارد، موفق شده شمار بسیاری از زوج های نابارور را از نقاط گوناگون خاورمیانه راهی این کلینیک ها کند.

به نظر می رسد که سیاست های تازه جمهوری اسلامی برای افزایش جمعیت و تبلیغ گسترده تر شدن خانواده ها، همراه با بهره بری از امکانات و تجهیزات روزآمد پزشکی، یکی از عینی ترین پیامدهای خود را در گسترش تعداد و فعالیت این دست کلینیک ها در جای جای ایران نمایان می کند.

این راهبردها برای درمان ناباروری در ایران که بیش از میزان متوسط آن در خاورمیانه و حتی در شماری از کشورهای جهان است، در ایران بیش از ۲۰ درصد است و این مشکل از سویی، و سیاست های کوشش برای کاهش جمعیت از سوی دیگر، سبب شده که رشد جمعیت در آن کشور طی نزدیک به دو دهه اخیر آهسته شود.

علاقه و اشتیاق شماری از زوج های ایرانی به فرزنددار شدن از سویی، و کوشش های اخیر جمهوری اسلامی برای اعمال سیاست های مبارزه با مهار رشد جمعیت از سوی دیگر، توجه را به فعالیت مراکز مبارزه با ناباروری و درمان نازایی در ایران افزایش داده است.

برگردان بخشی از مقاله ای نوشته آزاده معاونی در مجله «فارین پالیسی»
XS
SM
MD
LG