لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۶

مردم در ايران تحريم ها و واکنش دولت را در آلودگی هوا موثرمی دانند


مردم در ايران تحريم ها و واکنش دولت را در آلودگی هوا موثرمی دانند
مردم در ايران تحريم ها و واکنش دولت را در آلودگی هوا موثرمی دانند

وال استريت جرنال زير عنوان "ايرانيان آلودگی هوا را ناشی از تحريم های غرب می دانند" می نويسد مقامات ايرانی می گويند آلودگی هوا در تهران و ديگر شهرهای بزرگ چهارهفته است که در سطحی بحرانی قرار دارد، و اوضاع جوّی را عامل آن معرفی می کنند، اما سکنه پايتخت تحريم های بين المللی و واکنش دولت به تحريم ها را عامل اين آلودگی می بينند.

گزارشی غير رسمی که روز جمعه در بسياری از رسانه های غير دولتی منعکس شد، شمار مردمی را که از اين آلودگی مرده اند، بيش از ۲۵۰۰ نفر برآورد می کند.

گزارش مويد نظر ايرانيانی است که اين آلودگی را ناشی از دود اتوموبيل های مصرف کننده بنزين های نامرغوبی می دانند که ايران برای مقابله با تحريم های تحت رهبری آمريکا در داخل توليد می کند.

دولت ايران تکذيب می کند که بنزين عامل آلودگی بوده است و گرمای غيرعادی در اين فصل را اثرگذار معرفی می کند.

تهران درتابستان امسال، پس از آنکه تحريم های آمريکائی صادرات بنزين به ايران را هدف گرفت، برای جبران کسری بنزين وارداتی، شروع به تبديل کارخانه های پتروشيمی به واحد های پالايشگاهی کرد.

مقامات اخيرا برای نگاه داشتن مردم در خانه، مدارس و نهادهای ديگر را منظما تعطيل می کنند. تلاش برای بارور سازی ابرها و ايجاد باران مصنوعی نيز نتوانسته است آلودگی هوا را برطرف سازد.

يک آرشيتکت در تهران می گويد "قطعا اين آلودگی ترسناک و بدتراز آن است که در تمام عمرم به ياد دارم. من حتی نمی توانم چراغ های راهنمائی را ببينم. همه فکر می کنند اين آلودگی ناشی از بنزين است. درست است يا غلط، نميدانم".

XS
SM
MD
LG