لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

جنگ آرام بر سر آینده ایران


خلاصه مقاله فرهاد رضایی در نشنال اینترست

ناظران امور ایران در ارزیابی این امر گیر افتاده اند که آیا توافق هسته ای ایران یا برجام به تغییر بنیادی در سیاست خارجی ایران منجر می شود یا نه.

روند عادی سازی روابط ایران با جامعه جهانی بستگی به آینده سیاسی متولیان آن دارد. برجام بر خلاف معاهده های بین المللی توافقی بحث انگیز است که بقایش منوط به موقعیت سیاسی دولت روحانی و دیگر متولیان آن است. تخریب کنندگان تندرو آن در ایران روشن کرده اند که به هر کار ممکن برای نابودی آن دست خواهند زد.

انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان داد که متولیان آن دست بالا را دارند اما انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حیاتی است. اگر روحانی شکست بخورد روند عادی سازی متوقف خواهد شد. با این حال بعید است برجام کنار گذاشته شود، زیرا مخالفان آن نمی خواهند شاهد بازگشت سریع تحریم ها باشند.

در عین حال تخریب کنندگان می توانند به استفاده از ترور یا تشدید تنش یا تحرکات نظامی محدود توسط سپاه و نیروی دریایی اش متوسل شوند. چنین سناریویی دردسر آفرین خواهد بود زیرا کنترل پیامدهای آن دشوار است.

یک حمله تروریستی فاجعه بار علیه عربستان سعودی یا انفجاری در خلیج فارس پتانسیل تضعیف اعتبار پروژه عادی سازی را دارد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG