لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۵

رسیدگی به پرونده ارژنگ داوودی در دیوان عالی کشور


ارژنگ داودی زندانی سیاسی محکوم به اعدام
ارژنگ داودی زندانی سیاسی محکوم به اعدام

پرونده ارژنگ داوودی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، قرار است ۱۵ مهر در شعبه ۳۲ دیوان عالی کشور مورد رسیدگی نهایی قرار بگیرد.

آقای داوودی ٢ ماه پیش از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی کرج به اتهام محاربه، از طریق عضویت در سازمان مجاهدین خلق، به اعدام محکوم شد؛ اتهامی که از سوی او رد شده است.

ارژنگ داوودی ۶۱ ساله، سال ۱۳۸۲ به اتهاماتی از جمله اقدام علیه امنیت ملی و توهین به مقدسات و رهبر جمهوری اسلامی به ۱۵ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق و ۵ سال محروميت از حقوق اجتماعی محکوم شد که این حکم به ۱۰ سال زندان کاهش یافت.

با وجود آن که وی محکومیت ده ساله خود را سپری کرده است، با پرونده‌هایی که طی دوران محکومیت علیه او مطرح شد، در احکام دیگری به ۲۰ سال و ۸ ماه زندان محکوم شده بود و سپس توسط شعبه اول دادگاه انقلاب کرج اعدام محکوم شد. آقای داوودی اکنون در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج نگهداری می‌شود.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر با انتشار بیانیه‌هایی خواستار رسیدگی عادلانه به پرونده آقای داوودی و آزادی او شده‌اند.

در بیانیه‌ای که به تازگی گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد از جمله احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران منتشرکردند، با اشاره به پرونده ارژنگ داوودی آمده است «صدور محکومیت‌های سنگین بعد از برگزاری دادگاه‌های غیرمنصفانه و فاقد رویه قانونی، به اتهاماتی که نمی‌تواند حکم اعدام یا حبس سنگین در بر داشته باشد، نقض شدید قوانین بین‌المللی حقوق بشر است و باید لغو شود.»

ارژنگ داوودی تاکنون با انتشار چند نوشته و کتاب از داخل زندان، بویژه سیاست‌های آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را باعث تضییع حقوق مردم، چپاول ثروت‌های ملی و شرایط نامناسب کنونی حاکم بر ایران دانسته است.

XS
SM
MD
LG