لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۵

گزارش ویکلی استاندارد: با پلیس مجری ایدئولوژی اسلامگرایانه در ایران آشنا شوید


Iran's Police banned women who don't have complete Hijab, گشت ارشاد، توقیف خودروی رانندگان زن که حجاب کامل ندارند توسط پلیس تهران
Iran's Police banned women who don't have complete Hijab, گشت ارشاد، توقیف خودروی رانندگان زن که حجاب کامل ندارند توسط پلیس تهران

زوی کان، تحلیلگر ارشد امور ایران در «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» در ویکلی استاندارد نوشت:‌ در پی کشته شدن بیش از ۲۰ نفر در روزهای اولیه اعتراضات سراسری دی ماه گذشته در ایران، رئیس پلیس ناجا با جسارت از شناسایی تحریک کنندگان اصلی این اعتراضات خبر داد.

سردار حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران، ۱۱ دی ماه گفته بود مردم ایران عمدتا در پی زندگی بهتر هستند اما «فرصت طلبان از این وضعیت با حمایت دشمنان قسم خورده این کشور به رهبری آمریکا» برای دامن زدن به نارضایتی ها استفاده کردند. چند هفته بعد، اشتری غرب را به سوء استفاده از اختلافات سیاسی در ایران برای به راه انداختن یک «جنگ نرم» علیه جمهوری اسلامی و تضعیف ارزش های انقلابی اش متهم کرد.

این الگویی آشنا است. رژیم ایران به جای پذیرش مسئولیت سرکوب خشن تظاهرات کار خود را با تئوری توطئه و ایراد اتهام به غرب توجیه می کند. اما اشتری از همه بهتر می داند که پلیس ایران به اتفاق نیروهای بسیج مسئول اصلی اجرای سرکوب خونین بوده اند. ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای مقابله با لفاظی های اشتری و تقویت فشار جهانی بر ایران به دلیل نقض برنامه ریزی شده حقوق بشر لازم است رئیس پلیس ایران و معاون های ارشدش را تحریم کند.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، که فرمانده ناجا را تعیین می کند در سخنرانی گفته بود وظایف نیروی انتظامی ایجاد امنیت فیزیکی و همچنین اخلاقی و اجتماعی است. در واقع هدف پلیس حفظ حاکمیت رژیم و اجرای ایدئولوژی اسلامگرایانه محرک آن است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG