لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

رئیس پلیس تهران: با "دور دور کردن" به شدت برخورد می‌شود


توقیف یک خودروی لوکس توسط نیروی انتظامی
توقیف یک خودروی لوکس توسط نیروی انتظامی

رئیس پلیس تهران می‌‌گوید که "دور دور کردن" جوانان در شمال شهر تهران، مصداق بارز "هنجارشکنی و بی‌نظمی اجتماعی" است و پلیس به شدت با آن برخورد خواهد کرد.

دور دور کردن، اصطلاحی جوانانه به معنی ماشین‌سواری‌های طولانی در محدوده‌ای خاص بود که اخیرا به معنی حضور جوانان در ماشین‌های لوکس و در خیابان‌های بالای شهر پایتخت از سوی مقامات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته حسین ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران، موضع پلیس در برخورد با پدیده "دور دور" بیشتر ایجابی است تا سلبی؛ به همین دلیل به بیش از ۱۰ هزار راننده تذکر داده شده است. اما در عین حال یک هزار و ۸۷ دستگاه از "انواع خودروهای ویژه و لوکس" توقیف و روانه پارکینگ‌ها شده‌اند.

آقای ساجدی‌نیا همچنین عنوان کرده که در طول اجرای طرح برخورد با "تخلفات شبانه خودروها"، گواهینامه ۸۳ نفر که ۳۰ نمره منفی کسب کرده بودند باطل شده و ۲۲۹ راننده هم به دلیل رانندگی پس از استعمال مواد مخدر یا مصرف مشروبات الکلی دستگیر و تحویل مراجع قضایی شده‌اند.

رئیس پلیس تهران تاکید کرده است که "بدپوششی و کشف حجاب یا هرگونه اقدام هنجارشکنانه توسط سرنشینان خودروها" در دستور کار نیروی انتظامی قرار دارد.

اردیبهشت ماه امسال، رهبر جمهوری اسلامی "جولان دادن برخی جوان‌های سرمستِ غرورِ ثروت با خودروهای گران‌قیمت در خیابان‌ها" را " یکی از مظاهر ایجاد ناامنی روانی در جامعه" نامید و از نیروی انتظامی خواست تا با آن مقابله کند. پس از آن طرح برخورد با تخلفات شبانه رانندگان در دستور کار پلیس قرار گرفت و تنها در هفته پس از ابلاغ این فرمان ۸۵۰ خودروی لوکس توقیف شد.

برخی حقوقدانان در ایران به اجرای این طرح ایراد گرفته و معتقدند که سوار شدن به ماشین‌های گران‌قیمت و رانندگی کردن در خیابان‌ها که از سوی پلیس تعبیر به "دور دور کردن" می‌شود، به لحاظ قانونی مصداق هیچ جرمی نیست مگر این که راننده تخلف مشخص دیگری را انجام داده باشد.

XS
SM
MD
LG