لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

واکنش لهستان به اعتراض تهران برای برگزاری نشست با آمریکا:‌ حق داریم هر کنفرانسی برگزار کنیم


ساختمان وزارت خارجه لهستان.
ساختمان وزارت خارجه لهستان.

ساعاتی بعد از احضار کاردار لهستان در تهران، وزارت خارجه این کشور از اقدام جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد و در بیانیه‌ای اعلام کرد لهستان حق خود می داند که هر کنفرانسی را میزبانی کند.

در بیانیه وزارت خارجه لهستان که بامداد دوشنبه ۲۴ دی به وقت ایران منتشر شد، آمده است جامعه جهانی برای بحث درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و مشکلات جهانی حق دارد و لهستان هم حق دارد که کنفرانسی را با هدف ایجاد بستری برای اقدامات جهت ترویج ثبات و شکوفایی در منطقه خاورمیانه برگزار کند.

هفته پیش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که ۲۴ و ۲۵ بهمن لهستان میزبان یک نشست بین المللی با تمرکز روی خاورمیانه به ویژه ایران خواهد بود.

ایالات متحده در هفته های اخیر فشار بر جمهوری اسلامی ایران را افزایش داد و وزیر خارجه ایالات متحده در سفر منطقه ای خود به خاورمیانه گفت که این فشار ها بیشتر خواهد شد.

جمهوری اسلامی از سوی آمریکا برای فعالیت های بی ثبات سازی و برنامه موشکی تحت فشار است اما وزیر خارجه ایران روز شنبه در واکنش به برگزاری نشست لهستان از این کشور برای میزبانی آن انتقاد کرد. بعد از آن، روز یکشنبه وزارت خارجه ایران، «ویچخ اونلت» کاردار لهستان در تهران را احضار و به میزبانی این نشست اعتراض کرد.

رسانه‌های ایران همچنین در این رابطه از لغو «هفته فیلم لهستان» در تهران خبر دادند.

ایالات متحده می گوید ایران با کنارگذاشتن برنامه موشکی، پایان حمایت از گروه های تروریستی و اقدامات بی ثبات کننده، مانند دیگر کشورها روابط عادی با دیگر کشورها داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG