لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

تجمع اعتراضی مغازه‌داران ساختمان پلاسکو مقابل بنیاد مستضعفان


تجمع اعتراضی کسبه ساختمان پلاسکو
تجمع اعتراضی کسبه ساختمان پلاسکو

تعدادی از مغازه داران و تولید کنندگان پوشاک در ساختمان پلاسکو در اعتراض به نبود امنیت در بخش شمالی این ساختمان و بلاتکلیفی بخش فروریخته این ساختمان در مقابل ساختمان بنیاد مستضعفان تجمع کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، کسبه ساختمان پلاسکو در این تجمع که روز یکشنبه ۱۱ تیر برگزار شد با بیان اینکه در ماههای گذشته مذاکرات آنها با مسئولان بنیاد مستضعفان بی نتیجه بوده است، خواستار رسیدگی هرچه سریعتر به وضعیت خود شدند.

تجمع کنندگان به نبود امنیت در بخش شمالی ساختمان پلاسکو اعتراض کردند و گفتند که برای جلوگیری از دزدی و غارت اموال خود چندین چادر برپا کرده‌اند و نوبتی نگهبانی می‌دهند.

آنها همچنین اعلام کردند که خواستار مقاوم سازی واحدهای بخش شمالی و آغاز سریعتر ساخت بخش تخریب شده هستند اما بنیان مستضعفان به خواسته‌های آنان بی‌توجه است.

ساختمان پلاسکو، که از مراکز تولید و فروش پوشاک در قلب تجاری تهران بود، در۳۰ دیماه سال گذشته در پی آتش سوزی فروریخت.

این حادثه ۱۹ کشته، از جمله ۱۶ آتش نشان، و دهها زخمی به جای گذاشت و انتقادات بسیاری را در مورد رعایت مسائل ایمنی به شهرداری و مالک ساختمان، بنیاد مستضعفان، برانگیخت.

محمد سعیدی کیا، رئیس بنیاد مستضعفان در سومین روز پس از فروریزی ساختمان اعلام کرد که آن را دوساله در همان محل می‌سازد اما حالا مغازه داران و صاحبان کارگاههای تولیدی اعلام کرده‌اند که حتی اقدامی برای ایمن سازی بخش شمالی و تعیین تکلیف بخش فروریخته صورت نگرفته است.

مجتبی درودیان، رئیس اتحادیه پیراهن دوزان و پیراهن فروشان گفت که بنیاد مستضعفان وعده داده بود که بخش شمالی را مقاوم سازی می کند و کلنگ ساخت بخش فروریخته را ۳۰ خرداد به زمین می‌زند اما این وعده عملی نشد.

او گفت: «خواسته‌های کسبه پلاسکو این است که بنیاد مستضعفان جوابگوی این امر باشد که تکلیف قسمت فوقانی ساختمان چیست؟ آیا می‌‌خواهد آن را بسازد و مقاوم سازی کند یا این که خود کسبه باید تعمیرات را انجام دهند؟»

ساختمان پلاسکو پیش از انقلاب اسلامی سال ۵۷ متعلق به حبیب الله القانیان بود اما پس از انقلاب مصادره شد و به مالکیت بنیاد مستضعفان در آمد. این ساختمان پس از آن با وجود دریافت اخطارهای ایمنی از سوی آتش نشانی، ایمن سازی نشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG