لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

سازمان امنیت داخلی اسرائيل می‌گوید عوامل فعال «جهاد اسلامی» در ایران آموزش دیده‌اند


آرشیو
آرشیو

سازمان امنیت داخلی اسرائيل، شین بت، روز سه شنبه آنچه را که می‌گوید جزئیات «آموزش عوامل گروه جهاد اسلامی فلسطین» در ایران است، منتشر کرد.

شین‌بت گفته است عوامل جهاد اسلامی در غزه، در خاک ایران آموزش دیده‌اند.

طبق گزارش رسانه اسرائيلی آی۲۴، این جزئیات محصول تحقیقات از یک فرمانده جهاد اسلامی به نام باسل مهدی است.

به گفته شین‌بت، سفر مهدی از نوار غزه به مصر آغاز شد و او حدود دو هفته در آنجا ماند. از مصر چند روزی به سوریه و سپس به لبنان رفت. پس از یک دوره موقت، نیروهای عملیاتی برای دوره آموزشی به ایران بازگشتند.

این گزارش می‌گوید نیروهای جمهوری اسلامی به گروه‌های ۱۵ تا ۲۰ نفره از جهاد اسلامی در غزه، لبنان، ایران و سوریه آموزش دادند.

نیروهای ارتش اسرائیل و شین بت، مهدی را کمتر از یک ماه پیش در نوار غزه دستگیر کرند و او را برای بازجویی به اسرائیل بردند.

بر اساس این گزارش، فرمانده مهدی گفته بود که باید برای دوره تک تیراندازی به ایران برود و به او اطمینان دادند در بازگشت حقوقش افزایش می یابد.

مهر ماه امسال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، چند روز پس از حمله ۱۵ مهر حماس و جهاد اسلامی به جنوب اسرائيل گفت ایالات متحده نمی‌تواند احتمال مداخله جمهوری اسلامی در درگیری را رد کند؛ ولی هم احتمال دخالت مستقیم تهران و هم فعالیت گروه نیابتی حزب الله در مرز لبنان را زیر نظر دارد.

XS
SM
MD
LG