لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۶

تولید خودرو در ایران ۴۲ درصد کاهش یافت


تولید خودرو در کارخانجات خودروسازی ایران طی ۶ ماه اخیر بیش از ۴۲ درصد کاهش یافته است. ایسنا گزارش می دهد طی شش ماه نخست سال ۹۱، ۴۵۹ هزار و ۴۴۰ خودرو در ایران تولید شده، در حالی که این رقم طی شش ماه اول سال ۹۰، ۷۹۲ هزار و ۲۸۶ بوده است. تنها در ماه شهریور امسال میزان تولید خودرو در ایران نسبت به ماه مشابه سال پیش ۶۶ درصد کاهش یافته است.

ایران سال گذشته بیش از یک و نیم میلیون خودرو تولید کرده بود.

خبرگزاری های ایران توضیحی برای این افت چشمگیر میزان تولیدات صنعت خودروسازی، نقل نکرده اند. ۴۰ درصد از خورورهای تولید ایران، توسط کارخانۀ ایران خودرو و با مشارکت پژو فرانسه تولید می شود.

پژو با تولید مدل های ۴۰۵ و ۲۰۶ شاهرگ تولید خودرو در ایران به شمار می رود. پژو اما حدود ۸ ماه پیش اعلام کرد که در راستای پیروی از مقررات تحریم های غرب علیه ایران، ارسال قطعات خودرو به ایران را متوقف می کند.

روزنامۀ دنیای اقتصاد می نویسد این افت تولید خودرو طی دو دهۀ اخیر بی سابقه بوده و اگر دولت مبلغی معادل یک میلیارد دلار به بازار خودرو تزریق نکند، شمار بسیاری از کارکنان خودروسازی کشور بیکار می شوند یا با کاهش حقوق و دستمزد مواجه خواهند شد.

آمار رسمی که توسط دولت ایران منتشر شده، حاکی از آن است که دست کم ۵۰۰ هزار شغل در ایران به طور مستقیم یا غیرمستقیم به صنعت خودروسازی وابسته است.
XS
SM
MD
LG