لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۹

کشف یک مار دریایی بسیار سمی و کمیاب در سواحل جنوب ایران


یک نوع مار دریایی - آرشیو
یک نوع مار دریایی - آرشیو

نشریه علمی «نیچر ورلد» از کشف یک نوع مار بسیار سمی نادر در سواحل جنوبی ایران خبر داده است.

به نوشته این نشریه دانشمندان حالا اطلاعات خود درباره جانوران و مارهای دریایی در خلیج فارس و دریای عمان را بروزرسانی می کنند، چرا که یک مار بسیار سمی «زنده‌زا» را در سواحل ایرانی غرب دریای عمان کشف کرده اند.

دانشمندان طی سرشماری میدانی در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در سواحل جنوب ایران یک مار بالغ آبی «گونتر» کشف کردند. این کشف از این نظر جالب است که این مار دریایی در فاصله بیش از ۴۰۰ کیلومتر دورتر از مکانی بود که به عنوان محل زیست آن شناخته می شد.

به نوشته وبسایت یورک الرت، چند کارشناس ایرانی از دفاتر حفظ محیط زیست جزیره قشم و دانشگاه شهید بهشتی، با کارشناسانی از فرانسه در پروژه کشف گونه های مار دریایی در خلیج فارس و دریای عمان همکاری می کنند.

گونتر گونه نادری از مار دریایی است که تنها در شبه جزیره مالای و شبه قاره هند دیده شده است. اولین بار آلبرت گونتر، جانور شناس بریتانیایی زاده آلمان در سال ۱۸۶۴ این مار را کشف کرد. مار گونتر در مقایسه با سایز بدن، سری بسیار کوچک دارد.

به نوشته نیچر ورلد، در حال حاضر حدود ۶۰ نوع مار دریایی بسیار نادر در جهان وجود دارد. مارهای دریایی عمدتا در آب های مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری در منطقه اقیانوس هند و آرام زندگی می کنند.

قبل از کشف مار گونتر در سواحل جنوبی ایران، در ۹ نقطه دیگر خلیج فارس و دریای عمان نیز مار آبی کشف شده بود ولی کشف اخیر تنها مورد ثبت شده این مار است که در این منطقه دیده شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG