لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

واکنش بازنشستگان به «بی‌توجهی» مجلسیان؛ راه‌اندازی کمپین «نه به نمایندگان مجلس یازدهم»


تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در مقابل فرمانداری شوش؛ خوزستان
تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی در مقابل فرمانداری شوش؛ خوزستان

یک کمیته پیگیری مطالبات صنفی بازنشستگان در انتقاد از بی‌توجهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به درخواست‌های این بخش از جامعه، کارزاری را تحت عنوان «کمپین نه به نمایندگان مجلس شورای اسلامی» راه‌اندازی کرد.

کمیته فنی پیگیری مطالبات صنفی بازنشستگان کشوری و لشکری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به پایان ضرب‌الاجل تعیین‌شده برای پیگیری مطالبات بازنشستگان از سوی نمایندگان مجلس، اعلام کرد که این کارزار از روز هفتم فروردین‌ماه آغاز شده است.

این کمیته اشاره کرد که پیشتر از نمایندگان مجلس خواسته‌ شده بود که در مدت ۲ روز کاری از ابتدای سال ۱۴۰۲، به مطالبات بازنشستگان از طریق وزیر کار رسیدگی کنند.

بر پایه اطلاعیه این تشکل صنفی، کمپین نه به نمایندگان مجلس در تمام پیام‌رسان‌ها شامل تلگرام، واتساپ، ایتا، و سروش تا انتخابات مجلس دوازدهم ادامه خواهد یافت.

این کمیته مطالبات صنفی خود را از جمله «صدور احکام همسان‌سازی در بودجه ۱۴۰۱» و واریز دو ماه معوقات افزایش حقوق آذر ۱۴۰۱ و واریز معوقات همسان‌سازی مصوب بودجه ۱۴۰۱ برای بازنشستگان کشوری و لشکری​ ذکر کرده است.

بازنشستگان همانند معلمان و کارگران در سالیان گذشته در اعتراض به وضعیت معیشتی خود بارها تظاهرات کرده‌اند. از جمله آخرین موارد این اعتراض ها، می توان به تجمع روز چهارشنبه گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی در شوشتر در استان خوزستان و قبل از آن در اهواز و شوش اشاره کرد.

درمان رایگان، اجرای همسان‌سازی و تعیین مستمری مناسب با نرخ تورم، از جمله درخواست‌های بازنشستگان به شمار می‌رود.

همزمان، افزایش ۲۷ درصد حداقل دستمزد کارگران مشمول قانون کار با نارضایتی فعالان و تشکل های مستقل کارگری و بازنشستگان مواجه شده است.

همزمان با این انتقادها، خانه کارگر این میزان افزایش را با هزینه‌های جاری زندگی ناهمخوان دانسته و از تلاش برای لغو آن خبر داده است.

XS
SM
MD
LG