لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

فرامرز پايور نوازنده اسطوره ای سنتور درگذشت


فرامرز پايور نوازنده اسطوره ای سنتور درگذشت

فرامرز پایور استاد موسیقی ایرانی و نوازنده برجسته سنتور روز چهارشنبه، در سن ۷۷ سالگی در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت

فرامرز پایور استاد موسیقی ایرانی و نوازنده برجسته سنتور روز چهارشنبه، در سن ۷۷ سالگی در یکی از بیمارستان های تهران درگذشت.

استاد پایور حدود ۱۱ سال پیش دچار سکته مغزی شد و از همان زمان مجبور شد در خانه به سر ببرد.

فرامرز پايور در ۲۱ بهمن سال ۱۳۱۱ در تهران به دنيا آمد. پدرش هنرمند نقاش و استاد زبان فرانسه در دانشگاه تهران و پدربزرگش مصورالدوله، نقاش چيره‌ دست دوره قاجار بود که با نواختن ويولن، سنتور و سه ‌تار آشنايی داشت.

فرامرز پايور آموزش موسيقی را نزد استاد ابوالحسن صبا آغاز کرد و همچنين از محضر استادانی چون عبدالله دوامی و نورعلی برومند بهره برد.

فرامرز پايور يکی از برجسته ‌ترين شاگردان استاد صبا بود و تا سال ۱۳۳۶ که استاد صبا درگذشت از آموزشهای وی بهره برد.

وی از سال ۱۳۳۳ فعاليت خود را در وزارت فرهنگ و هنر وقت و از سال ۱۳۳۷ تدريس سنتور را در هنرستان عالی موسيقی ملی آغاز کرد.

استاد پايور به عنوان آهنگسازی تحصيل کرده که در نوازندگی سنتور به سبک و شيوه خاص خودش دست يافته بود، هارمونی و کمپوزيسيون را در کلاس استاد بزرگ آن زمان، امانوئل مليک اصلانيان آموخت.

فرامرز پایور در سال ۱۳۴۱ برای ادامه تحصيلات کلاسيک از طرف وزارت فرهنگ و هنر به بریتانیا رفت و از دانشگاه کمبريج در زبان و ادبيات انگليسی دانشنامه گرفت و در تمام اين سالها تلاش فراوانی در جهت معرفی موسيقی ايرانی و سنتور به محافل علمی و هنری دنيا داشت.

فرامرز پايور در بيش از نيم قرن فعاليت حرفه ای خود صدها اثرمکتوب و صوتی منتشر و صدها برنامه صحنه ای در ايران و اکثر نقاط جهان اجرا کرد.

در سال ۱۳۸۶ و در آخرين تجليلی که خانه موسيقی از وی کرد خواهر ايشان تنديس و لوح تقدير را از طرف وی دريافت کرد.

مراسم تشییع پیکر فرامرز پایور، استاد و موسیقیدان برجسته صبح روز شنبه ساعت ۹ از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG