لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۷

«تغییر برای برابری» وبسایت برنده جایزه شهروند اینترنی


«تغییر برای برابری» وبسایت برنده جایزه شهروند اینترنی
«تغییر برای برابری» وبسایت برنده جایزه شهروند اینترنی

گزارشگران ناشناس، شهروندان روزنامه نگار و یا کاشفان راه آزادی در فضای مجازی؟ هنوز کسی دست به کار نامگذاری و یافتن واژه ای مناسب برای آن چه در ۹ ماه گذشته از ایران به جهان مخابره شد، نشده است. تنها دوربین کوچک یک تلفن همراه ایران را به جهانی متصل می کرد که ناباورانه حوادث را به تماشا نشسته بود. این ناباوری بیش از آن که ناشی از عدم درک رفتار سیاسی و یا بلوغ فکری شهروندان باشد، حیرتی بود ناشی از قدرت و سرعت استفاده از اینترنت.

ایران با کم سرعت ترین امکانات اتصال به شبکه اینترنت و با امکانات اندک زبان فارسی، پس از انگلیسی و چینی سومین زبان اینترنت است و در ۹ ماه گذشته هزاران وبلاگ خلاء ناشی از فقدان روزافزون مطبوعات و روزنامه نگاران اصلاح طلب زندانی را پر کردند و راهی ساختند که حکومت جمهوری اسلامی برای سدبندی آن دست به تهدید و فیلترینگ بزند.

در میان صدها پایگاه خبررسانی و هزاران وبلاگ ایرانی که در اینترنت حضور دارند، گزارشگران بدون مرز جایزه جهانی «شهروند اینترنتی» یا «نت شهروند» را به وب سایت «تغییر برای برابری» اهدا کرده اند. وب سایتی که از سوی تعدادی از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان و فعالان حقوق زنان راه اندازی شده و از برابری حقوق زنان دفاع می کند. این وب سایت که از ۱۳۸۴ راه اندازی شده برای کسب حقوق برابر زنان با مردان تلاش می کند. جامعه ای که علاوه بر روحیات مرد سالار حاکم بر آن از ۳۰ سال پیش با قوانین فقهی هم دست و پنجه نرم می کند.

پروین اردلان یکی از سردبیران این وب سایت روز پنجشنبه جایزه شهروند اینترنتی را در دفتر گوگل در پاریس از دست روزنامه نگار فرانسوی، ژان ماری کلمبانی دریافت کرد.

خانم اردلان در این مراسم گفت جنبش زنان همواره ایستادگی کرده و اینک این تجربه و روش های دمکراتیک را به فضای مجازی آورده است. ژان فرانسوا ژولیار، یکی از دبیران سازمان گزارشگران بدون مرز در این مراسم تأکید کرد: «ما در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بدون حضور این شهروندان اینترنتی از اطلاعات لازم برای درک جهان محروم می شدیم. دیوید دورمون معاون ارشد شرکت گوگل هم گفت: «ما امروز این جایزه را به دلیل احترام به آزادی و ستایش از شجاعت کسانی که در وب سایت «تغییر برای برابری» تلاش می کنند، به آنان اهدا می کنیم.

سازمان گزارشگران بدون مرز همزمان با انتشار گزارشی ایران، چین و ویتنام را از دشمنان اینترنت در سال ۲۰۱۰ معرفی کرده است.
به گفته این گزارش در سال گذشته میلادی بیش از ۱۲۰ وب نگار برای مبارزه با سانسور به زندان افتاده اند.

XS
SM
MD
LG