لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۸

انحلال دو حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب


مصطفی تاج زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، هنوز در زندان به سر می برد
مصطفی تاج زاده عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران، هنوز در زندان به سر می برد

غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از انحلال دو حزب اصلاح طلب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی با رای دادگاه خبر داد.

محسنی‌ اژه ‌ای، روز دوشنبه گفت این دو حزب عمده اصلاح ‌طلب ایران دیگر حق فعالیت سیاسی ندارند.

محسنی ‌اژه ‌ای در این باره گفته است: «کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با توقف پروانه فعالیت این دو حزب اعلام کرده که آنها حق فعالیت سیاسی ندارند و با مستنداتی که ارائه کرد، از دادگاه تقاضای انحلال دو حزب را داشت. دادگاه نیز مستقلا تصمیم گرفت و هر دو حزب را منحل کرد و هم‌ اکنون حق فعالیت ندارند».

در جریان موج بازداشت های پس از اعتراض ها به دنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران، شمار زیادی از اعضای ارشد این دو حزب عمده اصلاح‌ طلب بازداشت شدند. محسن صفایی ‌فراهانی و مصطفی تاج ‌زاده همچنان در زندان به سرمی‌برند.

پیشتر در دادگاه ‌های موسوم به رسیدگی به کودتای مخملی، دادستان تهران خواستار انحلال این دو حزب شده بود.

پرونده «سران فتنه»

غلامحسین محسنی‌اژه ‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در کنفرانس خبری روز دوشنبه در تهران از ادامه رسیدگی به پرونده رهبران معترضان به نتایج انتخابات در ایران خبر داد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، که هر دو نامزد انتخابات دهم ریاست جمهوری بودند، عمدتا از سوی مقامات جمهوری اسلامی و رسانه‌های حامی دولت در ایران به عنوان «سران فتنه» خوانده می شوند.

اعدام سکینه محمدی

محسنی اژه ای در جای دیگری از سخنان خود بر صدور حکم سنگسار برای سکینه محمدی آشتیانی صحه گذاشت و گفت: «این حکم باید مراحل خود را طی کند». این در حالی است که محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا چنین حکمی را تکذیب کرده بود.

XS
SM
MD
LG