لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۰

«تهدید امنیت ملی»؛ این بار دولت روحانی متهم است


وزیر اطلاعات ایران باید با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، به سوال ۴۲ نماینده پاسخ دهد.

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، به دنبال اعلام وصول سوال نمایندگان توسط هیات رئیسه مجلس، ظرف دو هفته آینده باید به سوال این نمایندگان درباره آنچه آنان «تضعیف و تهدید امنیت و اقتدار ملی ایران اسلامی» توسط دولت توصیف کرده اند، پاسخ دهد.

پرسش نمایندگان به چندین حوزه از جمله سیاست خارجی و مذاکرات هسته ای، مسائل دفاعی، حوادث سال ٨٨، امور فرهنگی و اقدامات اقتصادی دولت مربوط است. از آنجا که همه این موضوع ها به حوزه فعالیت وزیر اطلاعات مربوط نمی شود، نمایندگان پرسش کننده، سوال خود را از وزیر اطلاعات به عنوان یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی طرح کرده اند.

«تلاش برای عادی سازی رابطه با آمریکا از سوی وزارت خارجه و رئیس جمهوری» و «موضع گیری مبهم اعضای دولت» در مقابل اسرائیل بخشی از محورهای پرسش از وزیر اطلاعات ایران است.

«بی توجهی به راهبرد اقتصاد مقاومتی» و «توزیع نامناسب سبد کالا که باعث هتک حرمت به مردم شد» نیز بخش دیگری از محورهای پرسش نمایندگان از وزیر اطلاعات را تشکیل میدهد.

حضور چهره های معترض به انتخابات سال ٨٨ در پست های دولتی و نحوه انتخاب مسئولان دانشگاهی، از جمله نگرانی های دیگر نمایندگان است که به گفته آنان وزیر اطلاعات باید در مقابل آن پاسخگو باشد. نمایندگان از وزیر اطلاعات پرسیده اند که به عنوان عضو شورای امنیت ملی چه اقدامی برای رفع این دغدغه ها کرده است.

به دنبال توافق موقت هسته ای بین ایران و کشورهای ۱+۵، تعدادی از نمایندگان اصولگرای مجلس انتقادات تندی را به سیاست خارجی و شرایط توافق هسته ای ابراز کردند. بخشی از این انتقادات به سوال از وزیر امور خارجه منجر شد. پاسخ ظریف در مجلس نماینده سوال کننده را قانع کرد.
XS
SM
MD
LG