لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

پایان مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی


پایان مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی
پایان مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی

مرحله دوم انتخابات نهمین دوره مجلس برای تعیین تکلیف ۶۵ کرسی باقیمانده شامگاه جمعه به پایان رسید. انتخابات در ۳۳ حوزه انتخابیه و ۱۸ استان از بامداد جمعه آغاز شده بود.

با پایان شمارش آرا در برخی از استان های ایران اسامی نمایندگان راه یافته به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است و در اصفهان حمیدرضا فولادگر، سکینه عمرانی و مجید منصوری بیدکنی به عنوان راه یافتگان به مجلس معرفی شده اند. از استان همدان احمد آریانزاده، از لرستان بهرام بیرانوند و مصطفی افصلی فرد از استان اردبیل کسانی هستند که در دور دوم انتخابات مجلس در حوزه های انتخاباتی خود بیشترین آرا را کسب کردند.

ساعاتی پیش رئیس ستاد انتخابات تهران گفته بود که با اتمام دور دوم رای گیری در حوزه های تهران، شهر ری، اسلامشهر و شمیرانات کار شمارش آرای این سه حوزه آغاز شده و نتایج همزمان با ارسال آمار به این ستاد رسما اعلام می شوند.

مرحله اول انتخابات مجلس ایران، روز دوازدهم اسفند سال گذشته برگزار شد.

به گفته وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران آمار شرکت کنندگان در مرحله اول بیش از ۶۴ درصد بوده است.

مطابق قانون انتخابات ایران هر نامزدی که در دور دوم رای گیری بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد، پیروز انتخابات خواهد بود.

انتخابات مجلس نهم در غیاب گروه ها و چهره‌های شاخص اصلاح‌ طلب برگزار می‌شود که اعلام کرده اند به دلیل نبود شرایط برگزاری انتخابات آزاد، در آن شرکت نمی کنند. به این ترتیب رقابت ها برای کسب کرسی های مجلس نهم، عمدتا میان گروه های موسوم به اصولگرا به رهبری آیت الله مهدوی کنی و جبهه پایداری به هدایت آیت الله مصباح یزدی بود.

در حوزه انتخابیه تهران ۳۰ نامزد نتوانستند در مرحله اول حدنصاب آرا را کسب کنند و در دور دوم ۲۵ نفر از آنان انتخاب می شوند. پیش بینی می شود که رقابت اصلی برای ریاست مجلس، میان غلامعلی حداد عادل و علی لاریجانی خواهد بود که در دور اول به تکلیفشان روشن شده بود.

XS
SM
MD
LG