لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

رد صلاحیت گسترده انتخابات مجلس | وقتی رژیم ایران حتی نمایندگان فعلی را خودی نمی‌داند


تصویری از محمود صادقی و علی مطهری، نمایندگان مجلس که صلاحیتشان برای انتخابات پیش رو رد شده است.
تصویری از محمود صادقی و علی مطهری، نمایندگان مجلس که صلاحیتشان برای انتخابات پیش رو رد شده است.

رد صلاحیت‌های گسترده انتخابات مجلس امسال حتی صدای نمایندگان خودی را هم درآورده است و به نظر می‌رسد این انتخابات بیش از هر دوره دیگری به یک انتخابات بسته و تک‌جناحی تبدیل شده است.

در حالی که قرار است انتخابات مجلس یازدهم در تاریخ دوم اسفندماه برگزار شود، رد صلاحیت‌های برخی از نمایندگان سرشناس مجلس فعلی باعث شده تا این نمایندگان حالا در جرگه معترضان به این ردصلاحیت‌ها قرار بگیرند.

براساس گزارش‌های رسمی، ۹۷ نماینده از مجموع ۲۴۷ نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی، که برای نامزدی در انتخابات دوره یازدهم ثبت نام کرده بودند، ردصلاحیت شده‌اند.

از جمله چهره های سرشناس مجلس فعلی که نتوانستند تایید شورای نگهبان را بگیرند می توان به علی مطهری، محمود صادقی، محمدرضا تابش، بهروز نعمتی، الیاس حضرتی، طیبه سیاووشی، غلامرضا حیدری، محمدعلی وکیلی، حمیده‌ زرآبادی، و مهدی شیخ اشاره کرد.

این ردصلاحیت ها در بین اصولگرایان البته با شدت کمتری وجود داشته است. از جمله نمایندگان فعلی اصولگرای ردصلاحیت شده نیز محمدعلی پورمختار، محسن کوهکن، سیدحسین نقوی حسینی، نادر قاضی‌پور، غلامرضا کاتب، و حسین مقصودی هستند.

جمهوری اسلامی در حالی دست به ردصلاحیت گسترده نمایندگان فعلی زده که در دوره قبل همین نمایندگان را تایید کرده بود و این موضوع نشان می دهد که رژیم ایران حتی تحمل افرادی که خود مجوز حضور در مجلس را برایشان صادر کرده بود را هم ندارد.

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به رد صلاحیت شرکت‌کنندگان برای انتخابات آینده مجلس از سوی منصوبان خامنه‌ای در شورای نگهبان، افراد باقی مانده را «مثل هم» توصیف کرده بود.

مورگان اورتگاس در یک توئیت نوشته بود که شورای نگهبان، که اعضای آن منصوب خامنه ای هستند، اغلب نامزدهای انتخابات مجلس ایران را رد صلاحیت کرده است. بی جهت نیست که همه نامزدهای باقی‌مانده هم شکل هستند.

اما محمود صادقی، نماینده فعلی مجلس، از جمله نامزدهای ردصلاحیت شده است که در توئیتی خطاب به عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نوشت که «۹۰ درصد کاندیداهای یک جناح سیاسی ریشه‌دار مردمی را رد کرده اید، باز هم دم از رقابتی بودن انتخابات می‌زنید؟! آیا به تعبیر یکی از کاندیداهای اصولگرا پیروزی در یک میدان بی‌رقیب لطفی هم دارد؟!»

همچنین گزارش ‌ها حاکی است که از حزب اتحاد ملت، فرید موسوی، نماینده فعلی مردم تهران در مجلس، تنها عضو این حزب است که در تهران تایید صلاحیت شده است. در حزب اعتماد ملی نیز حدود ۵۰ نفر از حزب اعتماد ملی برای انتخابات ثبت‌نام کرده بودند که حدود ۱۳ نفر آن‌ها در مرحله قبل رد شدند و مابقی آن‌ها در مرحله دوم رد صلاحیت شدند.

علی مطهری، نماینده مجلس که او هم رد صلاحیت شده، در یادداشتی به استناد بند ۲ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس، دلیل عنوان شده برای تایید نشدن صلاحیتش را «التزام عملی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» برشمرد و گفت که «هرچه فکر کردم کجا من التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی نداشته‌ام چیزی به خاطرم نیامد. احتمالا مفهومشان از "نظام" رهبری نظام است.اگر در جایی من نظری غیر از نظر رهبری داشته‌ام -که داشته‌ام - این عین خواست خود مقام رهبری است که چندبار، از جمله در دیدار با دانشجویان، گفتند ممکن است کسی نظری مخالف نظر من داشته باشد، باید آزاد باشد که حرفش را بزند.»

این ردصلاحیت‌های گسترده در شرایطی است که بحث تحریم انتخابات در جامعه ایران نیز بیش از هر زمان دیگری شنیده می شود. از جمله دانشجویان در اعتراضات اخیر خود با شعار «نه صندوق، نه آرا، تحریم انتخابات» خواست خود را بیان کردند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، انتخابات پیش رو مجلس توسط جمهوری اسلامی ایران را «یک نمایش» نامید که برندگان و بازندگانش از پیش توسط روحانیون تعیین شده‌اند.

پیش از این، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در پیامی ضمن اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که رژیم مشغول دستکاری و تقلب در انتخابات پارلمانی است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG