لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۳

چند میلیون محصول «اپل» در دست ایرانیان؛ نمایندگان مجلس به دنبال تحریم شرکت آمریکایی هستند


در حالیکه میلیون‌ها محصول شرکت اپل از جمله گوشی های آیفون، کامپیوتر و آیپد در اختیار مردم در ایران است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه واکنش ها به قرارگرفتن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی، در پی تهیه طرحی دو فوریتی برای تحریم شرکت اپل هستند.

رسانه های جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۲۷ فروردین گزارش دادند که تعدادی از نمایندگان در این روز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در حال تدوین طرح دو فوریتی برای تحریم «شرکت آیفون» از سوی کشورهای اسلامی بودند.

به نظر می رسد منظور نمایندگان از «شرکت آیفون» در این طرح، شرکت اپل باشد. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس پیشتر گفته بود که ۱۵ طرح در مجلس برای مقابله با اقدامات آمریکا تدوین شده است.

اقدام نمایندگان مجلس شورای اسلامی ظاهرا به منظور مقابله متقابل با تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی است. آنها بعد از اعلام قرارگرفتن نام سپاه در فهرست گروه های تروریستی، همه با پوشیدن لباس سبز رنگ این نهاد نظامی همراهی خود را با آنها اعلام کردند.

روز دوشنبه ۲۶ فروردین نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسما به فهرست گروه های تروریستی خارجی اضافه شد.

پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۹ فروردین، در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۱۹ فروردین و در جریان اعلام قرار گرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی گفت: «این کار آمریکا نباید هیچ‌کس را غافلگیر کند. سپاه پاسداران از شماری باج‌گیر تشکیل شده و نه انقلابی‌ها.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد این که هدف از این اعلام چیست، گفت:‌ «ما می‌خواهیم ایران رفتاری عادی و طبیعی اختیار کند. از همان زمانی که ۱۲ شرط برای آن‌ها تعیین کردیم، به طور مشخص گفته‌ایم که انتظار ما چیست.»‌

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG