لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

مجلس ایران انتصاب افراد دو تابعیتی را در مشاغل حساس ممنوع کرد


نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتصاب افراد دو تابعیتی را در مشاغل حساس ممنوع کردند.

نمایندگان مجلس در جلسه روز سه شنبه ۱۷ آذر در جریان بررسی طرح یک فوریتی نحوه انتصاب اشخاص در مشاغل حساس، با اصل ماده ۲ این طرح نیز موافقت کردند. این ماده ممنوعیت های مربوط به انتصاب افراد در پست های حساس را تعیین می کند.

بر اساس این مصوبه نمایندگان، کسانی که تابعیت دوگانه دارند نمی توانند در مشاغل حساس قرار بگیرند.

در این مصوبه علاوه بر محکومان و افرادی که سابقه همکاری با گروه های سیاسی غیرقانونی دارند، افرادی که التزام عملی به ولایت فقیه و اسلام ندارند نیز از تصدی مشاغل حساس منع شده اند.

همچنین، در این مصوبه آمده "اعضای فرقه ضاله و مروجان افکار انحرافی و عرفان‌های کاذب، مظنونان و مرتکبان جاسوسی به نفع بیگانگان و ارتباط با اتباع بیگانه، آمران و مباشران راه‌اندازی شبکه‌های ماهواره ای و وبگاه‌های اینترنتی ضد اسلام و ضد انقلاب و فعالان علیه نظام و عوامل مرتبط با آن‌ها نیز در فهرست تعیین شده نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته اند."

نمایندگان البته اضافه کرده اند که مصادیق حساس باید به تایید وزارت اطلاعات برسد.

این مصوبه در حالی تصویب شده که در سالهای اخیر بحث مشابهی در فضای سیاسی ایران مطرح شده بود. برخی از سیاستمداران ایرانی گرین کارت یا کارت اقدام دائم آمریکا دارند. از مرتضی آقاتهرانی، روحانی نزدیک به محمود احمدی نژاد به عنوان یکی از این افراد نام برده می شود.

XS
SM
MD
LG