لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۲

حاشیه‌های یک صنعت؛ چرا خودرو در ایران گران تمام می‌شود؟


رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس از صنعت خودروسازی ایران، شنبه در یک برنامه تلویزیونی به گوشه‌هایی از هزینه‌های مختلف کارخانه‌های خودروسازی اشاره کرد که موجب افزایش هزینه ساخت خودرو و در نهایت افزایش قیمت خودرو در ایران ‌می‌شود.

علی علیلو، در این برنامه به بخش‌هایی از نتایج تحقیق و تفحص از خودروسازی اشاره کرد که موجب کاهش بهره‌وری در خودروسازی شده است و آن را نتیجه سوء مدیریت در این صنعت دانست. مجلس ایران امسال طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی را اجرا کرد و نتایج آن نیز در صحن مجلس خوانده شد.

رئیس هیات تحقیق و تفحص در برنامه تلویزیونی شنبه شب، گفت که «سوء مدیریت ها و مدیریت های دولتی و بی انضباطی عجیب و غریب در زمینه مالی ، چاله هایی را برای صنعت خودور ایجاد کرده است که پر نمی شود و آنها اسمش را زیان گذاشتند.»

به گفته او، «هزینه های مالی خودروسازان کشورهای دیگر از یک و نیم تا ۴ درصد هزینه تولید خودرو را تشکیل می‌دهد اما در کشور ما حدود ۱۶ تا ۱۷ درصد است.»

چندی پیش شورای رقابت نرخ جدید خودروهای تولید داخل را اعلام کرد که به گفته علی علیلو، با احتساب الزام اجباری آپشن‌های خودرو، این نرخ ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش یافت. بیشتر نمایندگان مجلس با این افزایش قیمت مخالفت کردند. سخنگوی دولت نیز اعلام کرد که رئیس جمهوری موافق این افزایش قیمت نبوده است.

علیلو در بخش دیگری از این برنامه گفت که سال شرکت ایران خودرو در اسفند ۹۱ درحالیکه حدود ۴۴ هزار دستگاه ظرفیت تولید داشت، ۱۱۹ هزار دستگاه پیش فروش کرد.

او ادامه داد: «از آنها می پرسیم چرا این کار را کردید؟ می گویند خواستیم نقدینگی جذب و به تولید تزریق کنیم. این در حالی بود که آخر سال ۹۱ به شدت گله می کردند پول نداریم پس این نقدینگی که به دست آوردند کجا رفت؟»

این نماینده مجلس به نمونه دیگری نیز اشاره کرد و گفت: «شرکت‌های خودروسازی به صورت غیرمستقیم و از طریق شرکت‌های واسطه با شرکت بیمه قرارداد می‌بندند درحالی که می‌توانند مستقیم با شرکت بیمه قرارداد ببندند و هزینه بیمه خودرو را کاهش دهند.»

دبیر انجمن خودروسازان و نماینده دو خودروساز بزرگ ایران برای حضور در این برنامه تلویزیونی دعوت شده بودند اما هیچ کدام در برنامه حاضر نشدند.

فوتبالیستی که دونده بود

رئیس هیات تحقیق و تفحص از خودروسازی ایران به سوء مدیریت در باشگاههای ورزشی دو خودروسازان نیز پرداخت. او به خرید بازیکنی اشاره کرد که توسط واسطه‌ها برای باشگاه فوتبال پیکان خریداری شد.

به گفته علیلو این بازیکن این بازیکن اهل مقدونیه با رقم ۱۸۰ هزار دلار به تیم فوتبال پیکان آمد اما در روز معارفه با خبرنگاران، اعلام کرد که دونده است نه فوتبالیست و قرار است برای باشگاه پیکان بدود.

این نماینده مجلس گفت که باشگاه پیکان سرانجام مجبور شد ۱۷۱ هزار دلار به این بازیکن پرداخت کند.

علیلو همچنین به دریافت وام‌ با مبالغی مانند ۲ هزار میلیارد تومان و با سود بالا از بانکها اشاره کرد که خودروسازان بدون داشتن برنامه قبلی، دریافت کرده و به این ترتیب به هزینه‌های تولید افزودند در حالیکه وامها را در جای دیگری هزینه کردند.

XS
SM
MD
LG