لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

تصاویر جدید ماهواره ای از یک مرکز نظامی فوق سری در ایران


مقاله ای از کیمبرلی دوزیر در وبسایت دیلی بیست

تصاویر ماهواره ای منتشر شده در وبسایت استراتفور نشان می دهد که تونلی در مجتمع نظامی پارچین در میانه مذاکرات هسته ای ایران با شش قدرت جهانی در حال ساخت بوده است و همزمان در نقطه دیگری از پارچین تلاش هایی برای از بین بردن اثرات آزمایش های ادعایی انفجارهای قوی در دست انجام بوده است.

سیم تک، یک تحلیلگر وبسایت استراتفور، به دیلی بیست می گوید این تصاویر که مربوط به نوزدهم ژانویه دو هزار و شانزده است از فریبکاری ایران بر سر توافق هسته ای حکایت ندارد بلکه نشانگر ساخت تاسیساتی است که شاید آژانس بین المللی انرژی اتمی به آن دسترسی ندارد.

او می گوید این تصاویر نشان می دهد که ایران چیزی را که پیشتر ساخته شده بوده پنهان می کرده است. از بین بردن تمام درخت ها و صاف کردن زمین منطقه در کنار ساخت ورودی یک تونل از جمله اتفاقاتی است که در این مدت رخ داده است.

مقایسه تصاویر ماهواره ای بیست و دوم ژوییه ۲۰۱۰ با تصاویر جدید از احتمال پاک کردن نشانه های آزمایش های رادیواکتیو هسته ای حکایت دارد.

اندی وبر، مدیرکل پیشین وزارت دفاع آمریکا در برنامه های هسته ای، می گوید یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در دیدار ماه سپتامبر از محل مشکوک به آزمایش در پارچین با یک سالن خالی روبرو شد.

انتشار تصاویر این سایت چیز تازه ای نیست، ولی ساخت ورودی تونل در طول مذاکرات هسته ای اتفاقی جدید است.

به گزارش این سایت، این تونل احتمالا بخشی از برنامه موشک های بالیستیک ایران است. آمریکا نخستین بار در سال ۱۹۹۷ آزمایش موتور موشک را در پارچین ردیابی کرد.

این مجتمع همچنین در سال ۲۰۱۴ محل انفجار عظیمی بود که حکومت هرگز در مورد آن توضیحی نداد. به گفته سیم تک علت سانحه ممکن است انفجار سوخت راکت یا یک کلاهک متعارف بوده باشد.

تک می گوید به هر حال، هر چه در زیر مجتمع پارچین مخفی شده است آژانس نتوانسته به آن دسترسی پیدا کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از اظهار نظر در باره این تصاویر خودداری کرده است.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد هم به درخواست واکنش به این گزارش پاسخی نداده است.

دولت اوباما بدون ابراز نظر درباره این تصاویر تاکید کرده است که بازرسان آژانس در صورت لزوم می توانند از آن جا بازرسی کنند.

برای دیدن تصاویر بیشتر درج شده در مقاله اینجا کلیک کنید.

XS
SM
MD
LG