لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

تسلیحات جدید ایران در رژه نیروهای مسلح به نمایش گذاشته شد


جمهوری اسلامی ایران مراسم سالگرد آغاز جنگ هشت ساله با عراق را با رونمایی از سلاح‌های جدید خود برگزار کرد.

نیروهای مسلح ایران روز چهارشنبه ۳۱ شهریور، در مراسم رژه سالگرد آغاز جنگ با عراق در تهران و بندر عباس، موشک‌های ارتقاء یافته ذوالفقار و سامانه پدافند هوایی اس-۳۰۰ را به نمایش گذاشتند.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران موشک‌ ذوالفقار را جدیدترین موشک ساخته شده در ایران معرفی کرد که ۷۵۰ کیلومتر برد دارد. به نوشته این خبرگزاری، موشک ذوالفقار می‌تواند اهداف و مواضع پخش‌شده روی زمین و باندهای فرودگاهی را با دقت بالا هدف قرار دهد.

ذوالفقار از موشک های بالیستیک دوربرد است که به گفته مقامات نظامی ایران، یکی از دقیق‌ترین موشک‌های ساخت داخل است.

در بخش دیگری از رژه امروز نیروهای مسلح در بندر عباس، جنگنده های سپاه و ارتش به پرواز در آمدند و شناورهای جنگی ایران رژه رفتند. در این مراسم سامانه موشکی خاتم ۵ و ۷ نیز به نمایش در آمد. دارا بودن سامانه رهگیری از قابلیت‌های این موشک ها عنوان شده است.

مراسم رژه نیروهای مسلح در تهران، که امسال به دلیل حضور رئیس جمهوری ایران در نیویورک بدون سخنرانی او برگزار شد نیز شاهد نمایش موشک های سامانه دفاع موشکی روسی اس-۳۰۰ و سامانه پدافند باور ۳۷۳ بود.

سامانه دفاعی اس-۳۰۰ پس از کشمش بسیار میان ایران و روسیه سرانجام امسال به طور تدریجی وارد ایران شد. به گفته مقام های ایرانی تاکنون دو گردان از این سامانه تحویل قرارگاه پدافند هوایی ایران شده است.

سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ نیز که اس-۳۰۰ ایرانی لقب گرفته است، چندی پیش توسط رئیس جمهوری ایران رونمایی شده بود.

فرمانده سپاه: ناوهای آمریکایی از خلیج فارس خارج شوند

در حاشیه برگزاری رژه نیروهای مسلح ایران در بندر عباس، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته‌های مقام‌های نظامی آمریکا مبنی بر رفتار غیرحرفه‌ای قایق های سپاه در خلیج فارس را رد کرد.

این مقام نظامی جمهوری اسلامی حضور نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس را برای کشورهای منطقه «هزینه آفرین» خواند و گفت که آمریکا بهتر است نیروهای خود را از این منطقه خارج کند.

غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا نیز در این مراسم، سخنان یکی از مقام های نظامی آمریکا را مبنی بر این که دو کشور باید برای جلوگیری از خطای محاسباتی خطرناک در خلیج فارس بر سر قواعدی به توافق برسند، رد کرد.

طی ماه های اخیر، مقام‌های نظامی ایالات متحده بارها از نزدیک شدن بیش از حد قایق های مسلح سپاه پاسداران به ناوهای آمریکایی در تنگه هرمز انتقاد کردند. در یکی از این موارد، دو مقام نظامی آمریکا اعلام کردند که یک قایق تندروی سپاه به ۹۰ متری یک شناور نیروی دریایی آمریکا نزدیک شد و شناور آمریکایی برای جلوگیری برخورد، ناچار به تغییر مسیر شد.

این دست کم چهارمین موردی از اتفاقات مشابهی بود که طی کمتر از یک ماه گذشته در منطقه رخ داد. مقامات آمریکایی نگران آن هستند که این اقدامات جمهوری اسلامی ایران ممکن است در نهایت منجر به وقوع یک اشتباه شود.

جان ریچاردسون فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا نیز حدود یک هفته پیش گفت که رویارویی‌های نزدیک نیروی دریایی آمریکا و قایق های نظامی ایران در خلیج فارس تاکیدی است بر این که دو طرف باید بر سر یک رشته «قوانین رفتاری» برای پرهیز از اشتباهات محاسباتی خطرناک، توافق کنند.

با این حال مقام‌های نظامی ایران تاکنون برقراری هرگونه تماس با آمریکا را رد کرده‌اند. در مقابل، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است که نگرانی‌های خود از رویارویی نظامی با ایران در خلیج فارس را از طریق کانال های مختلف، به ایران منتقل کرده است.

XS
SM
MD
LG