لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

پاناما به استفاده ۵۵ نفتکش ایرانی از پرچم خود پایان داد؛ حلقه فشار اقتصادی بر ایران تنگ‌تر می شود


نمایی از گریس-۱ که توسط دولت جبل الطارق به خاطر انتقال نفت به سوریه توقیف شد.
نمایی از گریس-۱ که توسط دولت جبل الطارق به خاطر انتقال نفت به سوریه توقیف شد.

پاناما ۵۵ نفتکش مرتبط با ایران و سوریه را از فهرست نفتکش هایی که می توانند با پرچم پاناما تردد کنند، حذف کرده و این تصمیم با استقبال آمریکا رو به رو شده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی می گوید از ژانویه ۲۰۱۹ تاکنون پاناما، توگو، و سیرالئون در مجموع ۵۹ نفتکش ایرانی را از امتیاز تردد با پرچم پاناما محروم کرده اند. از جمله تبعات این محرومیت این است که این نفتکش ها، در صورتی که پرچم جایگزین پیدا نکنند، بیمه خود را از دست می دهند.

کشورهایی که کشتی ها را در فهرست به اصطلاح «پرچم مصلحتی» خود ثبت می کنند، به آنها اجازه می دهند که به طور قانونی تردد کنند؛ اما رویترز می گوید که در ماه های اخیر این کشورها، از جمله پاناما که مهمترین کشور جهان در زمینه عرضه این پرچم‌های مصلحتی به شمار می رود، ده‌ها نفتکش متعلق به ایران را از این امتیاز محروم کرده و به این ترتیب، حلقه فشار اقتصادی را بر ایران محکمتر کرده اند.

به نوشته رویترز، اقدام پاناما در حذف نفتکش بزرگ گریس-۱ از فهرست شناورهایی که می توانند با پرچم این کشور تردد کنند، نشان از سخت تر شدن شرایط جهانی برای ایران دارد.

نیروهای بریتانیایی این نفتکش که حامل ۲ میلیون بشکه نفت خام ایران بود را به ظن اقدام برای انتقال نفت به دولت بشار اسد در سوریه، در منطقه جبل الطارق توقیف کردند.

رویترز در بخش دیگری از گزارش خود می گوید مصر نیز می تواند به کشتی های ایرانی اجازه عبور از کانال سوئز را ندهد و فشار را بر ایران افزایش دهد. ایران گفته است گزینه های مختلفی برای صادرات نفت دارد. هرچند در پی افزایش فشارهای دولت ترامپ، صادرات نفت ایران در سه هفته اول ماه ژوئن به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید. ایران پیش از خروج آمریکا از برجام روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت صادر می کرد.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، چندی پیش در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا با اثربخش خواندن تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، گفت که این تحریم‌ها، درآمد جمهوری اسلامی از فروش نفت را به شدت کاهش داده و دسترسی آن رژیم به منابع مالی را محدود کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG