لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

رحیم مشائی: نمی پسندیم که پناهی مدت زیادی کار نکند


جعفر پناهی ، در سال ۲۰۰۶ خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین را برای ساخت فیلم آفساید دریافت کرد
جعفر پناهی ، در سال ۲۰۰۶ خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین را برای ساخت فیلم آفساید دریافت کرد

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، می نویسد، اسفندیار رحیم مشائی، مشاور رئیس جمهوری اسلامی، در اجلاس مجمع بین المللی استادان زبان و ادبیات فارسی که در محل خانه سینما برگزار شد در پاسخ به سوالی درباره وضعیت جعفر پناهی گفت: «من قبلا هم اعلام كردم كه حكم وی را دستگاه قضايی صادر كرده است و نظر دولت و رئيس‌ جمهور اين نيست».

به گزارش ایلنا، آقای رحيم مشائی گفته است: «این که جعفر پناهی بر اساس این حکم مدت زیادی نتواند کار کند را ما نمی پسندیم و معتقدیم نباید در این زمینه ها ورود کرد».

اسفندیار رحیم مشائی، چهره سیاسی و جنجالی نزدیک به محمود احمدی نژاد، در حالی این سخنان را در دفاع از جعفر پناهی فیلمساز ایرانی ایراد کرده است که قرار است در جشنواره آینده فیلم برلین، مراسمی برای گراميداشت جعفر پناهی برگزار شود. در این برنامه بخش هايی از فيلم های آقای پناهی به نمايش درآمده و همچنین نشستی درباره سانسور در ايران برگزار خواهد شد.

خبرگزاری های بین المللی خبر داده اند که بنابه اعلام جشنواره فیلم برلین، از آن جا که آقای پناهی قرار بوده است جزو هیأت داوران جشنواره فیلم برلین ۲۰۱۱ باشد و به دلیل مواجهه با حکم سنگین قضایی امکان خروج از ایران را ندارد، برگزار کنندگان جشنواره فیلم برلین تلاش می کنند تا به این «روند ناعادلانه و غیرمنصفانه» اعتراض کنند.

جعفر پناهی، کارگردان ۴۹ ساله ايرانی، برنده چندین جوایز بین المللی، از جمله شير طلايی جشنواره ونيز در سال ۲۰۰۰ برای فیلم دایره و خرس نقره ای جشنواره برلین در سال ۲۰۰۶ برای فیلم آفساید، در دهم اسفند ماه سال گذشته توسط نيروهای امنيتی دستگير و به تلاش برای ساخت فیلمی درباره انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ در ایران متهم شد. آقای پناهی اتهام ساخت فيلم ضد حکومت ایران را رد کرده‌است.

جعفر پناهی پس از تحمل ۸۸ روز بازداشت در زندان اوین تهران، با وثیقه دویست میلیون تومانی آزاد شد.

دادگاه انقلاب تهران سپس جعفر پناهی را به اتهام «اجتماع و تبلیغ عليه نظام» به شش سال حبس تعزيری و ۲۰ سال محروميت از ساختن فيلم، نوشتن هر نوع فيلمنامه و مسافرت به خارج از کشور محکوم کرد. محکومیتی که اسفندیار رحیم مشائی، مشاور نزدیک محمود احمدی نژاد آن را ناپسند خوانده است.

به دنبال صدور حکم برای جعفر پناهی، بسیاری از جشنواره های سینمایی بین المللی، سینماگران صاحب نام و سازمان های مدافع حقوق بشر و چهره ها و نهادهای سیاسی به حکم اعتراض کرده و خواستار لغو آن شدند.

جعفر پناهی، کارگردان فيلم‌هايی چون بادکنک سفيد، دايره و آفسايد، تاکنون جوايز بسياری را از معتبرترين جشنواره ‌های سینمایی دنيا دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG