لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۴

سینماگران ایرانی خواستار آزادی جعفر پناهی شدند


جعفر پناهی در صحنه ای از فیلمبرداری «آفساید»، برنده خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۰۶
جعفر پناهی در صحنه ای از فیلمبرداری «آفساید»، برنده خرس نقره ای جشنواره فیلم برلین در سال ۲۰۰۶

وقتی که هفته گذشته همسایگان جعفر پناهی سینما گر سرشناس متوجه شدند که تعدادی لباس شخصی به خانه وی هجوم آورده و سرگرم بازداشت اهالی خانه هستند با پلیس تماس گرفته و خواستار کمک شدند، اما پاسخ شنیدند که «در حوزه وظایف ما نیست و از بالا هماهنگ شده است». در برابر این جمله کسی در ایران نمی تواند بپرسد بالا کیست؟ و چرا؟

به همین دلیل همسایه ها در ناباوری و اضطراب شاهد بازداشت خانواده پناهی و میهمانانش بودند. جز عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران که یک روز پس از بازداشت خانواده پناهی و میهمانانش گفت «جرم اوسیاسی نیست»، کسی در این باره اظهار نظر نکرد.

در همان روز ها برخی منابع خبری گزارش می دادند که پناهی در حال ساخت یک فیلم در باره حوادث پس از انتخابات در ایران است. برخی گزارش ها حتی سوژه این فیلم را «پرونده بازداشتگاه کهریزک» اعلام کرده بودند و شاید به همین دلیل دادستان تهران هم جرم وی را غیر سیاسی اعلام کرده است.

اکنون از آن جمع بازداشت شده، تنها جعفر پناهی، محمد رسول اف ومهدی پور موسی هنوز در بازداشت بسر می برند.

جعفر پناهی، چهره بین المللی سینمای ایران، سینماگری است که در روزهای پس از انتخابات در همه جشنواره های سینمایی با نماد سبز حضور می یافت و به صراحت از اعتراض مردم دفاع می کرد. او از جمله سینماگران ایرانی است چندین فیلمش پشت دیوار ممنوعیت اکران فیلم ها است.

در همین حال است که دوستانش نگران او شده اند و در جشنی که همه ساله از سوی ماهنامه سینمایی دنیای تصویر برگزار می شود، خواستار آزادی او شده اند.

کیومرث پوراحمد، کارگردان و مهدی هاشمی، بازیگر از دولت خواسته اند تا دوستان هنرمند آنان را آزاد کند. اما این که کارگردان فیلم هایی چون «آفساید»، «دایره» و «طلای سرخ» در کدام محوطه جریمه گام برداشته که اینک در زندان بسر میبرد، پرسشی است که در روزهای آینده پاسخ اش یافت خواهد شد.

اما بی تردید کم نبوده اند مأمورانی که در ۹ ماه گذشته چهره خندان او با شال سبز را دیده و در انتظار فرصتی بوده اند تا نمایی ممنوع از پناهی بسازند، شاید پروژه ای به نام «پناهی در بند» و کات.

XS
SM
MD
LG