لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۹

«رهنمود» خامنه‌ای: برای تصویب کنوانسیون پالرمو به رای دو سوم اعضای مجمع تشخیص مصلحت نیاز است


غلام‌رضا مصباحی‌‌مقدم، از اعضای مجمع تشخیص مصلت نظام، خبر داد که با توجه به «رهنمود» رهبر جمهوری اسلامی، «با کمتر از دو سوم» آرا نمی‌توان گفت که «مصلحت نظام یا مصلحت ملی» احراز شده است و به همین دلیل تصویب لایحه پالرمو به دو سوم آرای اعضا مجمع تشخیص مصلحت نظام نیاز دارد.

مصباحی‌مقدم به ایرنا گفت در صورتی که لایحه الحاق ایران به پالرمو موفق به کسب دو سوم آرای مجمع تشخیص مصلحت نظام نشود، تصویب نخواهد شد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرده است که احتمال عقب افتادن رای‌گیری درباره این لایحه هم وجود دارد.

مصباحی‌مقدم اضافه کرده است که بررسی الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) نیز پس از مشخص شدن وضعیت کنوانسیون پالرمو، انجام خواهد شد.

گروه ویژه اقدام مالی پیشتر فرصت ایران را برای تصویب لوایح مورد نظر این گروه، برای ۴ ماه دیگر (ماه ژوئن) تمدید کرده بود. مارشال بیلینگزلی رئیس دوره‌ای گروه ویژه اقدام مالی و معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده بود که اگر در این فرصت ایران قوانین لازم را تصویب نکند، به طور خودکار اقدام‌هایی علیه ایران انجام خواهد شد.

آیت‌الله خامنه‌ای پیشتر مخالفت خود را با پیوستن ایران به چنین کنوانسیون‌هایی اعلام کرده بود.

دولت ایران که از سوی ایالات متحده به حمایت از تروریسم متهم است، برای خروج از فهرست سیاه گروه اقدام مالی مبارزه با پولشویی و حمایت مالی تروریسم (اف‌ای‌تی‌اف) نیازمند انجام اقداماتی است و تصویب لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی، از جمله این اقدامات بوده و دولت روحانی درخواست تصویب آن‌ها را دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG