لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

چند روز پس از انتقاد تند پاکستان از ایران، حسن روحانی و عمران خان بر سر تشکیل نیروی مرزی توافق کردند


 درگیری نیروهای مرزی ایران در سیستان و بلوچستان با افراد مسلح
درگیری نیروهای مرزی ایران در سیستان و بلوچستان با افراد مسلح

چند روز پس از انتقاد مقام های پاکستان از ایران درباره امنیت مرزی، حسن روحانی اعلام کرد که در سفر رئیس جمهوری پاکستان به ایران، دو کشور درباره تشکیل یک نیروی واکنش سریع برای تامین امنیت مرزها توافق کردند.

رئیس جمهوری ایران دوشنبه ۲ اردیبهشت در نشست خبری مشترک با عمران خان، رئیس جمهوری پاکستان، گفت که دو کشور توافق کردند که همکاری‌های امنیت مرزی افزایش یابد و نیروهای مرزبانی و اطلاعاتی و یک نیروی واکنش سریع در مرز برای مقابله با تروریسم تشکیل دهند.

عمران خان نیز به خبرنگاران گفت که یکی از دلایل اصلی او از سفر به ایران گفت و گو درباره تروریسم بوده است.

این توافق چند روز پس از آن اعلام شد یک اتوبوس نظامیان پاکستان در حوالی مرز آن کشور با ایران مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و ۱۴ نظامی آن کشور کشته شدند. وزارت خارجه پاکستان در نامه ای رسمی به آنچه که بی عملی ایران در برخورد با تروریست‌ها خواند، اعتراض کرد.

ایران و پاکستان یکدیگر را متهم به کم کاری در برخورد با تروریست هایی می کنند که در خاک این کشورها پناه گرفته و شهروندان و نظامیان کشور همسایه را هدف قرار می دهند.

مقام های ایران در ماه‌های گذشته و در پی ربوده شدن ۱۴ مرزبان ایرانی توسط گروه جیش العدل در مرز ایران با پاکستان، از دولت پاکستان به خاطر تامین نکردن امنیت مرز انتقاد کرده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG