لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

ایران و پاکستان برای توسعه روابط اقتصادی و منطقه ای، توافق کردند


دیدار رئیس جمهوری ایران حسن روحانی با نواز شریف نخست وزیر پاکستان
دیدار رئیس جمهوری ایران حسن روحانی با نواز شریف نخست وزیر پاکستان

ایران و پاکستان در دومین روز سفر حسن روحانی به اسلام آباد، شش سند همکاری امضا کردند.

این اسناد که روز شنبه هفتم فروردین در حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نواز شریف نخست وزیر پاکستان به امضا رسید عمدتا در زمینه‌های اقتصادی است از جمله همکاری‌ تجاری استراتژیک پنج ساله، یادداشت‌های تفاهم میان اتاق‌های بازرگانی دو کشور، بیمه مرکزی ایران و کمیسیون اوراق بهادار پاکستان و همکاری متقابل در زمینه بهداشتی و آموزشی میان دو کشور.

نواز شریف در دیدار با حسن روحانی در اسلام آباد، بر افزایش مبادلات تجاری دو کشور به پنج میلیارد دلار تاکید کرد.

حسن روحانی نیز با اعلام اینکه ایران آماده است تامین انرژی پاکستان را بر عهده بگیرد، خواستار تکمیل خط لوله گاز ایران به پاکستان و صادرات برق از ایران به این کشور شد. او همچنین با اعلام آمادگی ایران برای ارائه خدمات در سدسازی و فنی -مهندسی، گفت که دو کشور می توانند مبادلات مالی خود را از یک میلیارد دلار به پنج میلیارد دلار در سال برسانند.

حسن روحانی در این سفر علاوه بر دیدار با نخست وزیر و رئیس جمهوری پاکستان، با رحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان و سرتاج عزیز، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی دیدار کرد.

دیدار رئیس جمهوری ایران با مقامات پاکستان در حالی است که این کشور از متحدان عربستان سعودی در منطقه محسوب می‌شود. عربستان سعودی که همزمان با تیره شدن روابطش با تهران به رقیب منطقه ای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است، پاکستان را به انجام مانورهای نظامی مشترک در منطقه دعوت کرده است.

از سوی دیگر، ایران نیز نگران ناامنی در مرزهای مشترک با پاکستان است. مقامات امنیتی ایران طی سالهای گذشته بارها از درگیری با گروه‌های مسلح و کشف مواد منفجره و بمب در سیستان و بلوچستان، استان هم مرز با پاکستان، خبر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG