لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۸

اعلام رای قطعی پرونده فساد پدیده شاندیز؛ محسن پهلوان متهم ردیف اول به حبس ابد محکوم شد


محسن پهلون (نفر دوم از چپ) در یکی از جلسات رسیدگی به پرونده پدیده شاندیز
محسن پهلون (نفر دوم از چپ) در یکی از جلسات رسیدگی به پرونده پدیده شاندیز

رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند که براساس رای قطعی دادگاه جرایم اقتصادی «محسن پهلوان مقدم» متهم ردیف اول پرونده پدیده شاندیز به حبس ابد محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، هادی منصوری قاضی پرونده پدیده شاندیز روز شنبه ۵ مرداد اعلام کرد که «محسن پهلوان مقدم» متهم ردیف اول و مدیرعامل سابق این شرکت به «حبس ابد» از نوع مجازات تعزیری درجه یک، «استرداد اموال منقول و غیرمنقول و سهام شرکت پدیده به اشخاص و ذینفعان و محرومیت دائم از خدمات دولتی» محکوم شد.

همچنین محمدرضا ریاحی و علیرضا یزدانی لنگرودی دیگر متهمان این پرونده هستند که هر کدام به ۲۰ سال حبس ، استرداد کلیه اموال منقول و غیرمنقول و سهام شرکت پدیده و محرومیت دائمی از خدمات دولتی محکوم شده‌اند.

پدیده شاندیز، شرکتی است که برای تبدیل چند روستا و مناطق ییلاقی به منطقه توریستی اطراف مشهد براساس یک طرح جامع شکل گرفت، اما به تغییر غیرقانونی کاربری زمین بدون داشتن مجوزهای لازم، در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اقدام کرد.

شرکت‌های وابسته به شرکت پدیده به طور غیرقانونی و بدون پشتوانه سهام فروختند و برای بالابردن قیمت سهام پدیده تلاش کردند که پس از مدتی با برخورد قضایی متوقف شد.

پرونده پدیده شاندیز یکی از پرونده‌های فساد اقتصادی در ایران است که محسن پهلوان مدیرعامل سابق آن در سال ۹۵ بازداشت شد. بدهی این شرکت از سوی استاندار خراسان رضوی در بهمن سال گذشته ۸۴ هزار میلیارد تومان اعلام شده است.

در چند ماه اخیر اگر چه دادگاه های رسیدگی به فساد اقتصادی برپا شده اما تا کنون نتوانسته است بازدارنده حجم این فسادها در حکومت ایران باشد.

پیشتر یک نماینده مجلس در فروردین سال گذشته گفته بود که فساد به اندازه‌ای در ساختار ایران گسترده شده که بعید است قانون بتواند با آن مقابله کند و خوب است مبارزه با فساد ابتدا از دفتر رهبر جمهوری اسلامی آغاز شود.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG