لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

واکنش چهره‌های سیاسی و هنری به دومین اسکار اصغر فرهادی


دریافت دومین اسکار سینمای ایران و اصغر فرهادی برای فیلم فروشنده، واکنش‌هایی در داخل و خارج ایران در پی داشت.

بامداد دوشنبه نهم اسفند، پس از اینکه جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان به فیلم «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی رسید،

جف بزوس، مدیر عامل سایت آمازون از نخستین کسانی بود که به اصغر فرهادی تبریک گفت. او در توئیتر خود نوشت که «فروشنده» اسکار بهترین فیلم خارجی را به خانه می‌برد. آفرین اصغر فرهادی و تیم او.»

آمازون یکی از سرمایه‌گذاران فیلم «فروشنده» است.

در واکنشی دیگر، وزیر امور خارجه ایران در توئیتر خود دریافت این جایزه را به آقای فرهادی و عوامل فیلم فروشنده تبریک گفت. محمد جواد ظریف در ادامه این پیام نوشت: «ایرانیان هزاران سال است که جلوه گاه فرهنگ و تمدن‌اند».

علاوه بر او، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز صبح دوشنبه هنگام سخنرانی در همایشی دریافت جایزه اسکار را به اصغر فرهادی و عوامل فیلم تبریک گفت.

از میان مقامات دولتی، رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی خطاب به اصغر فرهادی، کسب دومین جایزه اسکار او را تبریک گفت.

او در بخشی این پیام که در خبرگزاری‌های داخلی ایران منتشر شده، نوشت: «در جهان پرآشوب، ناامن و تاریک امروز، نوع دوستی و صلح طلبی، چراغ فروزانی است که انسان‌های آزادی خواه و وجدان‌های بیدار را گردهم می‌آورد و شما توانستید با زبان گویا و بیان رسای هنر، پیام صلح جویی ایران و ایرانی را فراتر از مرزهای جغرافیایی طنین انداز کنید.»

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران نیز در نشست خبری روز دوشنبه دریافت جایزه اسکار را به اصغر فرهادی تبریک گفت.

ساعتی پس از دریافت جایزه اسکار توسط انوشه انصاری و فیروز نادری، نمایندگان آقای فرهادی در مراسم اسکار، تعدادی از هنرمندان ایرانی در شبکه های اجتماعی به ستایش این موفقیت آقای فرهادی پرداختند.

نگاهی به واکنش های هنرمندان ایرانی به موفقیت فرهادی در یک دقیقه

لیلا حاتمی، رضا کیانیان، حمید فرخ نژاد، جعفر پناهی، پرویز پرستویی، پژمان بازغی و نگار جواهریان از جمله سینماگران ایرانی بودند که موفقیت فیلم فروشنده و اصغر فرهادی را تبریک گفتند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG